avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru femei cu 5 copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru femei cu 5 copii

Buna ziua
o femeie nascută in 1996 care a lucrat din 1982 de la vârsta de 16 ani , cumulând 35 ani de cotizație la fondul de pensii când poate solicita pensie anticipată ??? sau pensia normală pentru limita de vârsta si dacă legislatia actuala prevede o reducerea a vârstei de pensionare ,pentru că are 5 copiii născuti si crescuti. In prezent 2 copiii sunt înca minori de 16 si 17 ani. Vă multumesc mult !!
Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2018
gutersergiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: gutersergiu , utilizator 21:14, 10 August 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
O femeie nascuta in 1996 nu poate lucra din 1982 ..???

Reveniti cu datele corecte.

Legislatia actuala nu prevede o reducerea a vârstei de pensionare ,pentru că are 5 copiii născuti si crescuti.
Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In functie de luna nasterii(1966) pentru pensie anticipata trebuie sa indepliniti conditia de stagiu intre 34 ani si 6 luni si 34 ani si 11 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de varsta pentru pensie anticipata este de 57 ani si 11 luni.
Limita de varsta la 62 ani si 11 luni.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru pensionarea anticipata va trebuie un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare (minim 42 ani si 6 luni).
Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru ajutor.
Neatentia mea.
am gresit 1966

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie ioana_paunescu ioana_paunescu Femeie, 46 ani, 30 ani munca. care este solutia pt a iesi la pensie cat mai repede? (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare andreianaa andreianaa m-am nascut la 11 03 1966 si lucrez neintrerupt din august 1984[adica de 28 de ani si 3 luni],iar din oct 2005 am si spor pt conditii periculoase. cand ma voi ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata fara penalizare AnghelAnaGeorgiana AnghelAnaGeorgiana Buna ziua, Mama mea ( este nascuta in anul 1966, noiembrie ) lucreaza din anul 1984( acelasi loc de munca ), timp de 12 ani a avut grupa a 2a. As vrea sa ... (vezi toată discuția)