Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru femei cu 5 copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru femei cu 5 copii

Buna ziua
o femeie nascută in 1996 care a lucrat din 1982 de la vârsta de 16 ani , cumulând 35 ani de cotizație la fondul de pensii când poate solicita pensie anticipată ??? sau pensia normală pentru limita de vârsta si dacă legislatia actuala prevede o reducerea a vârstei de pensionare ,pentru că are 5 copiii născuti si crescuti. In prezent 2 copiii sunt înca minori de 16 si 17 ani. Vă multumesc mult !!
gutersergiu, utilizator
O femeie nascuta in 1996 nu poate lucra din 1982 ..???

Reveniti cu datele corecte.

Legislatia actuala nu prevede o reducerea a vârstei de pensionare ,pentru că are 5 copiii născuti si crescuti.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In functie de luna nasterii(1966) pentru pensie anticipata trebuie sa indepliniti conditia de stagiu intre 34 ani si 6 luni si 34 ani si 11 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de varsta pentru pensie anticipata este de 57 ani si 11 luni.
Limita de varsta la 62 ani si 11 luni.
Pentru pensionarea anticipata va trebuie un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare (minim 42 ani si 6 luni).
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru ajutor.
Neatentia mea.
am gresit 1966