Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Femeie, 46 ani, 30 ani munca. care este solutia pt a iesi la pensie cat mai repede?
Sa fie sanatoasa sa implineasca varsta de pensionare de 62 ani si 11 luni (nascuta 1966)
:( tb s existe o solutie ca sa iasa mai repede de 62 ani. anticipat nu se poate? sau anticipat partial? nu stiu exact ce inseamna asta. pls reply.
Anticipat se iese cu 5 ani mai devreme (57 ani 11 luni) dar nu poate pentru ca nu are stagiul complet de cotizare (34 ani si 6 luni - 34 ani si 11 luni, in functie de luna nasterii).
ContSters42179, utilizator
deci, daca am 47 de ani, in octombrie anul acesta, vechime 30 de ani, care sunt posibilitatile de a iesi la pensie?! chiar ma voi sfarsi (aiurea) platind taxe si impozite pana la 63 de ani? nu exista nici o portita ?:-/
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1965 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 10 luni iar stagiul complet de cotizare este de 34 de ani si 4 luni.

2. Veti putea solicita:
- pensie de limita de varsta, la 62 de ani si 10 luni, in august 2028;
- pensie anticipata, fara diminuarea pensiei, la 57 de ani si 10 luni, in august 2023, daca veti avea un stagiu de cotizare de 42 de ani si 4 luni;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 10 luni, in august 2023, daca veti avea un stagiu de cotizare de 34 de ani si 4 luni.

3. Reducerea varstei de pensionare se putea face daca ati fi lucrat in conditii deosebite sau conditii speciale de munca (sau, inainte de 01.04.2001, in gr.I sau gr. a II-a de munca), cel putin 6 ani.