avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare anticipata fara penalizare

Buna ziua,
Mama mea ( este nascuta in anul 1966, noiembrie ) lucreaza din anul 1984( acelasi loc de munca ), timp de 12 ani a avut grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ar putea sa se pensioneze anticipat fara penalizare.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:59, 29 Februarie 2016
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1966 varsta standard d e pensionare este de 62 de ani si 11 luni, stagiul complte de cotizare este de 34 de ani si 11 luni air stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr.a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni numai daca are indeplinit stagiul complet de cotizare (62/11 - 2/6 = 60 de ani si 5 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani.

3. - Daca din 1984 si pana acum are un stagiu de cotizare la pensie de 32 de ani, la acestia se adauga cei 3 ani de la gr. a II-a de munca si face 35 de ani.
- In acest caz poate solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 5 luni, in aprilie 2027.

4. Poate solicita pensie anticipata (fara diminuare) la varsta de 57 de ani si 11 luni daca are un stagiu de cotizare de 42 de ani si 11 luni.
Limita de varsta la 60 de ani si 5 luni.
Pensie anticipata la 57 de ani si 11 luni, daca indeplineste conditia de stagiu de 40 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
La acest moment are aproximativ 34 de ani de stagiu.
Carp Mircea a scris:
...Pensie anticipata la 57 de ani si 11 luni, daca indeplineste conditia de stagiu de 40 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate)...

Daca la stagiul complet de cotizare de 34 de ani si 11 luni se adauga 8 ani = 42 de ani si 11 luni.
Corect.
Imi recunosc greseala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare IRLUBUCURESTI IRLUBUCURESTI Buna ziua O femeie nascuta in 1966, februarie. cu 10 ani de munca grupa I si 13 ani de grupa II cand iese legal la pensie? Lucreaza din 1984. Multumesc! (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare andreianaa andreianaa m-am nascut la 11 03 1966 si lucrez neintrerupt din august 1984[adica de 28 de ani si 3 luni],iar din oct 2005 am si spor pt conditii periculoase. cand ma voi ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie elena1966 elena1966 buna ziua!Am si eu o intrebare la d.voastra sunt nascuta in 1966,luna iunie,ziua 17 am fost angajata din anul 1985 luna noiembrie pana in anul 2005 luna ... (vezi toată discuția)