Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dovedire vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dovedire vechime in munca

Buna ziua,

am lucrat de-a lungul a zeci de ani in diverse firme.
aveam impresia ca acea carte de munca imi dovedeste fara tagada vechimea in munca, locurile unde am lucrat si veniturile obbtinute (cel putin inainte de 2011). asa este ? pentru ca multe din locurile unde am lucrat nu mai exista, ca sa fac rost de cine-stie-ce adeverinte.

ce nu mai inteleg este de ce, in conditiile in care tot ce ai lucrat e pastra la ITM in format electronic (este ??) , mai trebuie asemenea adeverinte....

multumesc,
alex5, utilizator
Nu exista asa ceva la ITM, este o falsa afirmatie lansata in spatiu public.

Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca sau in lipsa acestuia cu adeverintele de vechime.

Dupa aceasta data, vechimea in munca se probeaza cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori.

mai multe detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
dupa 2011, ITM-ul nu mai are o evidenta a angajatilor ? nu exista un echivalent electronic, centralizat, al cartii de munca (in 2011, cand s-a renuntat la cartea de munca tiparita, asa intelesesem si asa ar fi fost logic) ?
contributia lunara la casa de pensii ar reprezenta o asemenea dovada care sa ajute la reconstituirea vechimii ?

multumesc.
alex5, utilizator
La itm Timiș se da raport cu locurile de munca care le ați avut din județul Timiș , eu am luat personal , pt firmele care nu au sediul in Timiș trebuie mers in județul respectiv, este o taxa de 20 Ron la noi in timis
Pana la 18.12.2017 ,toate ITM-urile aveau aceasta obligatie .... incepand cu 19.12.2017, nu mai exista aceastaobligatie decat in anumite situatii.

Extrasul REVISAL nu face dovada vechimii in munca.

Afirmatiile existentei unui "carnet de munca electronic" sunt false.

Casele de Pensii care au scanat carnetele de munca pot pune la dispozitia celor care au pierdut sau nu carnetul de munca o copie a scanarii.
e bine de stiut ca acum ITM-urile nu au obligatia de o OFERI informatia (ceea ce , in sine, e ciudat) dar au ITM-urile informatia despre fiecare angajat si relatia lui cu angajatorul (vechime, salarii) ?
ca doar orice modificare a raporturilor de munca erau inregistrate si la ITM ....