Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte munca

Buna ziua, as vrea va rog sa imi spuneti cum as putea sa aflu cati ani am in campul muncii.
Unde trebuie sa merg si ce acte imi trebuiesc?
In prezent activez in cadrul firmei mele din 2010,dar anterior am lucrat in alte parti,si vreau sa stiu cati ani am strans.
Va multumesc.
Incepand cu 01.04.2001, puteti soliciata de la Casa de Pensii o adeverinta de stagiu de cotizare.

Nu exista nicio alta institutie care sa aiba asa ceva centralizat.
Totusi, daca dorim la un moment dat sa vedem si noi, ca angajati cetateni ai acestei tari, pe unde am lucrat, daca s-au inregistrat contractele sau au fost doar hartii stampilate scoase la imprimanta, chiar nu exista institutie care sa ne elibereze o copie de pe cartea de munca asta noua, in format electronic? Din cate am reusit sa aflu, e o chestiune deosebit de complicata, ca si cum ai cere sa ti se dezvaluie un secret de stat. La un moment dat mi s-a atras atentia sa pastrez toate copiile contractelor de munca pe care le-am semnat de-a lungul timpului, pentru ca sunt slabe sperante sa obtin de la ITM, acolo unde e revisalul ala in care se presupune ca se inregistreaza orice miscare- vreo adeverinta.
In concluzie, nu se vrea, sau nu suntem inca la nivelul necesar de informatizare incat sa i se poata elibera oricarui cetatean o copie a cartii de munca (sau cum s-o numi ea acum) ?
Va multumesc
Nu exista carte de munca in format electronic ...cine v-a spus despre o astfel de situatie v-a indus in eroare.

REVISAL-ul este de la 01.01.2007
, iar informatiile sunt furnizate de catre numai o parte dintre angajatori.

Vechimea in munca pana la 31.12.2010 se probeaza cu carnetul de munca si nu cu REVISAL, iar in lipsa carnetului de munca cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori, ITM , dupa caz.