avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... salarizare bugetari
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

salarizare bugetari

Rog poate imi explica cineva , urmatorul lucru:
Conform OUG 17/2017, care spune:
Începând cu drepturile salariale aferente lunii februarie 2017, salariile de bază de care beneficiază personalul nedidactic din unităţile de învăţământ superior/universitar, din învăţământul preuniversitar, din bibliotecile centrale universitare, din unităţile de învăţământ special, din unităţile de învăţământ cu program sportiv suplimentar, din unităţile conexe ale învăţământului preuniversitar şi din unităţile de învăţământ pentru activităţi extraşcolare, prevăzute la pct. 7 din anexa nr. 2 la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 923 din 11 decembrie 2015, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"7. Funcţii auxiliare comune specifice învăţământului*)
┌────┬────────────────────────────────┬─────────┬─────────────────────────────┐
│Nr. │ Funcţia │ Nivelul │ Salariile de bază │
│crt.│ │studiilor│ - lei - │
│ │ │ │ Gradaţia │
├────┼────────────────────────────────┼─────────┼────┬────┬────┬────┬────┬────┤
│ │ Funcţii de execuţie │ │ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │
├────┼────────────────────────────────┼─────────┼────┼────┼────┼────┼────┼────┤
│ 1.│Muncitor calificat │M; G │1490│1602│1682│1766│1854│1947│
├────┼────────────────────────────────┼─────────┼────┼────┼────┼────┼────┼────┤
│ 2.│Portar, paznic, îngrijitor, │M; G │1470│1580│1659│1742│1829│1921│
│ │pompier, bucătăreasă, │ │ │ │ │ │ │ │
│ │spălătoreasă/lenjereasă │ │ │ │ │ │ │ │
├────┼────────────────────────────────┼─────────┼────┼────┼────┼────┼────┼────┤
│ 3.│Muncitor necalificat │M; G │1450│1559│1637│1719│1804│1895│
└────┴────────────────────────────────┴─────────┴────┴────┴────┴────┴────┴────┘Notă

Intrebare este daca in aceste sume din tabel reprezinta salariile de baza cu tot cu vechime care inseamna gradatia sau sunt salariile de baza la care trebuie adunata vechimea conform legii 153 art 10 in care ne arata cu cat la suta trebuie inmultite sumele din salariul de baza, reprezentand etapele perioadelor de vechime , pentru cele 6 gradatii .Nu raspunde nimeni concret si pe intelusul tuturor! Oricum va multumesc foarte mult!

Alte discuții în legătură

Lncadrare salariala, salar brut nec_cristina nec_cristina Buna ziua. In 1997 am fost angajata ca muncitor necalificat , in 2001 am fost incadrata pe postul de bucatar intr.o unitate de invatamant special. as dori sa ... (vezi toată discuția)
Salar de baza fochist in invatamant, in zona rurala, mai mic decat salar minim brut? P3truts P3truts Buna ziua! Tatal meu e fochist in invatamant, in zona rurala, si are acelasi salar de baza din 2018, iar in momentul de fata, salarul respectiv e cu vreo 100 ... (vezi toată discuția)
(re)angajare pensionar - personal didactic auxiliar - implicatii/conditii. Aqua_blue Aqua_blue Buna seara! Am rugamintea sa raspundeti la urmatoarele intrebari: 1) Este legal sa (re)angajezi un pensionar, cu functie de conducere, ca personal ... (vezi toată discuția)