Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributiile datorate de persoanele angajate part-time
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributiile datorate de persoanele angajate part-time

Daca un angajat are salariul net de 900 lei , avand contract de munca part time de 6 ore, la ce salariul aplic CAS si CASS ? Cum stabilesc salariul brut, in acest caz. In cazul impozitului pe salariu, nu mai exista cei 300 lei neimpozabili? Cum calculam acum valoarea neta impozabila?
~ Conținut șters la cerere ~
Dupa 1 ianuarie 2018, un brut de 1450 lei, functia de baza, ar fi 900 lei net aplicand deducere de 510 lei.
Aceste calcule sunt valabile daca angajatul mai are un alt loc de munca astfel incat cele 2 venituri brute adunate sa faca cel putin 1900 lei.Daca nu are alt contract de munca, se calculeaza contributii la 1900 lei.
Daca este student sau pensionar datoreaza contributii la venitul brut.
elenazan, utilizator
Daca este student sau pensionar datoreaza contributii la venitul brut.
Ce intelegi prin venit brut? venitul realizat in luna?
Si care este venitul impozabil?