avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributiile datorate de persoanele angajate part-time
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributiile datorate de persoanele angajate part-time

Daca un angajat are salariul net de 900 lei , avand contract de munca part time de 6 ore, la ce salariul aplic CAS si CASS ? Cum stabilesc salariul brut, in acest caz. In cazul impozitului pe salariu, nu mai exista cei 300 lei neimpozabili? Cum calculam acum valoarea neta impozabila?
Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 22:42, 9 Ianuarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Dupa 1 ianuarie 2018, un brut de 1450 lei, functia de baza, ar fi 900 lei net aplicand deducere de 510 lei.
Aceste calcule sunt valabile daca angajatul mai are un alt loc de munca astfel incat cele 2 venituri brute adunate sa faca cel putin 1900 lei.Daca nu are alt contract de munca, se calculeaza contributii la 1900 lei.
Daca este student sau pensionar datoreaza contributii la venitul brut.
Ultima modificare: Marți, 9 Ianuarie 2018
elenazan, utilizator
Daca este student sau pensionar datoreaza contributii la venitul brut.
Ce intelegi prin venit brut? venitul realizat in luna?
Si care este venitul impozabil?

Alte discuții în legătură

Calcul salariu duduvasile duduvasile Buna ziua, Am o nelamurire, sant angajat la o firma in care patronul imi da salariul pe cartea de munca 1450. Mi s~a propus sa aleg o marire de salariu intre, ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit andregh andregh BUna ziua, La o Asoc de Proprietari avem un angajat cu CIM , cu timp partial de munca avand fctia de fem de serviciu. Are functia de baza avand un salariu ... (vezi toată discuția)
Salariu femeie de serviciu Elidor Elidor Buna ziua, pentru o femeie de serviciu care activeaza doar pe 1 scara din 3 ale unei Asociatii de proprietari, 1.la conventia civila ce se incheie, ce dari ... (vezi toată discuția)