Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozit pe venit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozit pe venit

BUna ziua,

La o Asoc de Proprietari avem un angajat cu CIM , cu timp partial de munca avand fctia de fem de serviciu. Are functia de baza avand un salariu brut de 1151 lei. Impozitul ne da ca ar fi zero. Este posibil sa nu achitam impozit pe venit?
Depinde.Daca este si pensionara sau mai are un alt contract de munca, ar trebui sa plateasca un impozit de 24 lei.Daca este singurul loc de munca trebuie sa plateasca un impozit de 5 lei
Are persoane in intretinere, cate?
Are o singura pers in intretinere
Cum v-a dat impozit de 24 sau 5 lei la suma bruta de 1151 ron?
288 lei CAS, 115 lei CASS, deducere 670(are o persoana in intretinere).Baza de calcul impozit este 1151-288-115-670=78, impozit 8 lei, rest de plata 740 lei.
Daca nu avea persoane in intretinere baza pentru impozit era 1151-288-115-510=238 lei, impozit 24 lei, rest de plata 724 lei.
elenazan, utilizator