Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE ODIHNA

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o situatie . Am un salariat care a luat trei zile de concediu de odihna in plus fata de cat ii era cuvenit. Este vreo problema daca ii se acorda mai multe zile de concediu de odihna decat este precizat in contractul de munca? Sau il pot ponta ca fiind motivat (platit) pentru nevoi personale?
Nu este nicio problema , decat in situatia in care pentru cele 3 zile de CO luate in plus i s-a achitat indemnizatia pentru CO care va trebui restituita de catre salariat.

De asemenea, exista si varianta il pontarii ponta ca fiind motivat (platit) pentru nevoi personale
si daca angajatorul nu are pretentia restituirii indemnizatiei pentru concediul primit in plus ? mai este in cazul acesta vreo problema ?
Nu este nicio problema, in acest caz.