Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Supravegherea video in condominiu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Supravegherea video in condominiu

Locuiesc intr-un condominiu 100 % privat , cu 80 de apartamente . Se doreste de catre Comitet si Presedinte ( ca urmare a spargerii locuintei unuia dintre proprietari de la ultimul etaj al condominiului ) montarea de camere video in holul blocului, in cele doua lifturi existente si pe cele 4 paliere ( fiecare a cate 20 de apartamente ) . In ce conditii se poate face acest lucru , ce spune concret Legislatia actuala ( cea existenta pana in momentul acesta 2018 ) , daca suntem obligati si cine poate pune si cine permite a se pune presiune asupra proprietarilor pt a ne determina sa acceptam montarea camerelo ? suntem informati anticipat si verbal de catre membru din Comitet ca , daca ne vom opune la montarea camerelor, vom fi dati in judecata cu solicitarea de daune . Rog respectuos un raspuns cat mai explicit si scurt . Multumesc
Pentru instalare sistem de supraveghere in condominiu este obligatoriu sa existe acordul individual al tututror proprietarilor
Este in interesul tuturor locatarilor sa existe sistem de supraveghere ca masura de precautie impotriva eventualelor fapte antisociale