Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pentru medicii de specialitate chirurgicala sporurile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pentru medicii de specialitate chirurgicala sporurile se acorda conform Legii 284/2010 Anexa III, cap.2, art.7, lit.b ori conform Ord. 547/2010, Anexa 2, E, pct. 12?

Medicii chirurgi au dreptul la spor de 50%pe toata perioada cat lucreaza numai pentru ca sunt medici de specialitate chirurgicala (Legea 284/2010)? ori ei primesc acest spor numai pe perioada desfasurata in sala de operatie? (Ord. 547/2010)
Legea 284/2010 este abrogata de la 01.07.2017.

Prin urmare , se aplica Ordinul MS nr. 547/2010 - aprobarea Regulamentului privind acordarea sporurilor la salariile de baza , precum si Legea cadru a salarizarii unice nr. 153/ 28.06.2017

Da Legea 284/2010 este abrogata, dar unii medici chirurgi cer plata retroactiv cand aceasta lege era in vigoare. Ei interpreteaza ca trebuie sa primeasca sporul prevazut in Legea 284/2010 pe toata perioada cand sunt prezenti la spital. Eu inteleg ca in acest caz se aplica Ordinul 547/2010 pentru ca e legea speciala fata de legea generala (Legea 284/2010).In ordin este prevazut ca sporul se acorda numai pe perioada petrecuta in sala de operatie.
Beniamini, utilizator
Se aplica norma speciala.
Decizia 10/2017 a ICCJ privind dezlegarea unor chestiuni de drept este raspunsul, aceasta transeaza clar problema de drept sustinanad ca se aplica Ordinul 547/2010. Motivele pot fi citite in decizie.

Beniamini a scris:

Da Legea 284/2010 este abrogata, dar unii medici chirurgi cer plata retroactiv cand aceasta lege era in vigoare. Ei interpreteaza ca trebuie sa primeasca sporul prevazut in Legea 284/2010 pe toata perioada cand sunt prezenti la spital. Eu inteleg ca in acest caz se aplica Ordinul 547/2010 pentru ca e legea speciala fata de legea generala (Legea 284/2010).In ordin este prevazut ca sporul se acorda numai pe perioada petrecuta in sala de operatie.