Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decizie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decizie

buna ziua....as dori sa stiu c am cat ar dura pana sa primim un raspuns concret ?
atasez continutul ultimei sedinte :

Ora estimata: 09:00
Complet: Litigii muncă şi Asigurari sociale-Apel_1
Tip solutie: Sesizare ICCJ
Solutia pe scurt: Constată admisibilă sesizarea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie în vederea pronunţării unei hotărâri prealabile cu privire la următoarea chestiune de drept: 1. Începând cu data de 01.01.2011, pentru familia ocupaţională de funcţii bugetare „Sănătate”, locurile de muncă, categoriile de personal, mărimea concretă a sporurilor şi condiţiile de acordare a acestora sunt cele stabilite prin Regulamentul aprobat prin Ordinul nr. 547/2010, în conformitate cu prevederile Notei din anexa nr. II/2 la Legea-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătii din fonduri publice, act normativ abrogat prin art. 39 din Legea 284/2010? 2. În cazul în care Ordinul 547/2010 îşi produce efectele şi ulterior datei de 01.01.2011, angajatorul poate stabili un alt procent (nivel) al sporului, acordat iniţial salariatului cu încălcarea prevederilor acestui ordin, deşi prin actele normative anuale privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice „cuantumul sporurilor care fac parte, potrivit legii, din salariul brut, se menţine la acelaşi nivel, în măsura în care personalul îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii” ? Dispune înaintarea prezentei încheieri, la care se ataşează, în copie conformă cu originalul, decizia nr. 119/2.02.2016 a Curţii de Apel Iaşi şi decizia nr. 306/16.03.2016 a Curţii de Apel Iaşi. Dispune suspendarea judecăţii conform prevederilor art. 520 alin. 2 Cod procedură civilă. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică azi, 14.09.2016
Document: Încheiere - Suspendare 14.09.2016

va multumesc, cu respect
Nu aveti ce raspuns sa mai primiti , intrucat litigiul a fost suspendat pana la pronuntarea unei decizii de catre ICCJ - Completele pentru dezlegarea unor chestiuni de drept .

Dezlegarea dată chestiunii de drept este obligatorie atât pentru instanța care a solicitat dezlegarea, cât și pentru celelalte instanțe judecătorești.

Dupa ce se va pronunta ICCJ litigiul se va repune pe rol , urmeaza a se pronunta hotararea judecatoreasca de catre instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
tinand cont ca la curtea de apel s a dat castig in favoarea noastra, exista sansa sa pierdem??
Totul depinde de solutia data de ICCJ.