Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Extindere retea de gaze
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Extindere retea de gaze

Strada pe care locuiesc nu a fost prinsă în proiectul initial de racordare la rețeaua de alimentare cu gaze și aș dori să stiu dacă, legal, primăria poate face extinderea retelei pe banii din bugetul local sau ar trebui să plătim noi locatarii ? Am auzit că ar exista o lege prin care primăriile locale ar putea face acest lucru, dar nu știu dacă este aprobată sau nu. Aș dori să aflu cât mai multe informatii despre această lege sau proiect de lege. Multumesc.
Buna seara,

trebuie sa indepliniti mai multe conditii (cerinte) va pot oferii cadrul legislativ de unde sa va informatii ,,Reglementările se regăsesc în noul Regulament privind racordarea la sistemul de distribuţie a gazelor naturale, aprobat prin Ordinul nr. 32/2017 al Preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei, publicat în Monitorul Oficial nr. 344/2017.

Succes

-Nu vă mai scrieți numărul de telefon în interiorul mesajelor-
Manuela Rășină, administrator
1. Depuneţi cererea de racordare la şi achitaţi tariful de analiză a cererii.

2. Operatorul stabileşte soluţia tehnică de racordare.

3. Operatorul vă transmite:

avizul tehnic de racordare
schiţa cu soluţia tehnică de racordare;
oferta de contract de racordare
avizul tehnic de principiu,
studiul tehnico-economic privind finanţarea lucrărilor de extindere şi/sau de redimensionare a conductei de distribuţie a gazelor naturale necesare racordării;
schiţa cu soluţia tehnică de racordare;
oferta de contract privind participarea în cotă-parte la finanţarea lucrărilor/contract privind realizarea extinderii şi/sau redimensionării obiectivului/conductei de distribuţie a gazelor naturale;
oferta de contract de racordare.
4. Încheiaţi contractul de racordare cu operatorul şi, după caz, contractul privind participarea în cotă-parte la finanţarea lucrării/contractul privind realizarea extinderii şi/sau redimensionării obiectivului/conductei de distribuţie a gazelor naturale necesară racordării.

5. Achitaţi tariful de racordare la operator şi, după caz, cota-parte din finanţarea lucrării privind realizarea extinderii şi/sau redimensionării conductei de distribuţie.

6. Încheiaţi contractul de prestări servicii cu operatorii economici autorizaţi ANRE, respectiv verificatori de proiecte atestaţi ANRE, selectaţi de acesta, pentru etapele ulterioare;

7. În funcţie de cum s-a prevăzut în contract, urmează obţinerea certificatului de urbanism, a avizelor şi autorizaţiilor emise de organismele abilitate, precum şi a autorizaţiei de construire a racordului şi după caz, a extinderii şi/sau redimensionării obiectivului/conductei de distribuţie a gazelor naturale.

8. Prin intermediul operatorilor autorizaţi de ANRE, dvs., în calitate de solicitant realizaţi proiectarea racordului şi, după caz, proiectarea extinderii şi/sau redimensionării obiectivului/conductei de distribuţie.

9. Urmează verificarea documentaţiei tehnice/proiectului tehnic aferente racordului, prin intermediul verificatorului de proiecte atestat.

10. Operatorul verifică documentaţia tehnică sau /şi proiectul tehnic, după care execută racordul, prin intermediul operatorilor economici autorizaţi; de asemenea, operatorul face şi extinderea şi/sau redimensionarea obiectivului/conductei de distribuţie, tot prin intermediul operatorilor economici autorizaţi.

11. În sfârşit, dacă toate au decurs fără alte probleme, se face recepţia tehnică şi punerea în funcţiune de către operator a racordului şi/sau a redimensionării obiectivului/conductei de distribuţie a gazelor naturale.

E simplu, e complicat? Greu de răspuns. Un sfat, însă, de care e bine să ţineţi cont, şi anume că operatorii autorizaţi vă pot sprijini în parcurgerea etapelor de mai sus, ei cunoscând mai bine funcţionarea sistemului.

Sper ca v-am fost de folos :

-Nu vă mai scrieți numărul de telefon în interiorul mesajelor-
Manuela Rășină, administrator
este edificator răspunsul domnului Avocat Minoi. Dacă m-ar putea ajuta și pe mine cu un răspuns.....?! Mai exact: cum procedăm în situația în care operatorul cu care am încheiat contractul pentru extinderea rețelei de gaz solicită primăriei certificatul de urbanism iar primăria de 6 luni nu dă nici un răspuns??? Sesizăm Inspecția în construcții conform Cap III , art. 24-27 pentru refuzul emiterii certificatului de urbanism??? sau... acționăm în contencios și așteptăm în frig doi ani sau mai bine până la soluționarea cauzei ??
Mulțumesc Frumos.
teo_mary, utilizator
Buna ziua,
completarile aduse prin Legea nr. 167/2018 pentru modificarea și completarea Legii energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012 modifica in vreu fel procedura descrisa mai sus de dumneavoastra? Ma refer aici in special la articolul 151 aliniatul 1' , 2 si 4. Termenul de ''active"se refera cumva la faptul ca daca solicitantul face investitia sau cota parte din investitie, in momentul in care se da in folosinta reteaua se va restitui suma investita? Conform articolului 1' este sau nu obligat operatorul sa faca extinderea unei retele de gaz la solicitarea primariei? Si in acest caz cine plateste extinderea retelei: operatorul, primaria sau cetatenii care se vor racorda la reteaua extinsa? Va multumesc frumos.
Bună ziua
Nimeni nu știe să dea un răspuns la această problemă?

rdan08 a scris:

Buna ziua,
completarile aduse prin Legea nr. 167/2018 pentru modificarea și completarea Legii energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012 modifica in vreu fel procedura descrisa mai sus de dumneavoastra? Ma refer aici in special la articolul 151 aliniatul 1' , 2 si 4. Termenul de ''active"se refera cumva la faptul ca daca solicitantul face investitia sau cota parte din investitie, in momentul in care se da in folosinta reteaua se va restitui suma investita? Conform articolului 1' este sau nu obligat operatorul sa faca extinderea unei retele de gaz la solicitarea primariei? Si in acest caz cine plateste extinderea retelei: operatorul, primaria sau cetatenii care se vor racorda la reteaua extinsa? Va multumesc frumos.