Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu net negociabil si salariul brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu net negociabil si salariul brut

Buna, de curand m-am angajat, si am semnat un contract pe 3 luni si am niste nelamuriri legate de contract. Aici asa specifica:
1. Salariul net negociabil este de 1500 lei.
2. La data incheierii prezentului contract individual de munca, salariul net negociabil corespunde unui salariu de baza lunar brut de 2000 lei.

Intrebarea mea este, care este salariul net in ambele cazuri? ce inseamna "salariu net negociabil" si "salariul net negociabil corespunde unui salariu de baza lunar brut de...". Sa inteleg ca atat primesc eu in mana, sau din acea suma se impoziteaza?
george-neagu, moderator
Salariul net negociabil este ce primiti in mana. Salariul brut cuprinde atat salariul net, cat si impozitul si contributiile sociale datorate statului.
Buna ziua! Multumesc de raspuns. Si ca intrebare, in cazul 2, "2. La data incheierii prezentului contract individual de munca, salariul net negociabil corespunde unui salariu de baza lunar brut de 2000 lei.", acesti 2000 de lei ce reprezinta, cat primesc eu in mana, sau salariul brut care va suferi pierderi? Este foarte ambigua formularea acestei fraze si inca nu m am lamurit.
Angajare pana la 31.12.2017:
La 2000 lei salariu net, rezulta 2841 lei salariu brut.
[ link extern ] /

Angajare dupa 01.01.2018:
La 2000 lei salariu net, rezulta 3409 lei salariu brut.
[ link extern ] /
Deci practic, dupa aceste 3 luni de zile, salariul meu net va fi 2000 de lei?
Imi cer scuze. Am calculat pentru salariu net de 2000 lei, in loc de 1500 lei.

Angajare pana la 31.12.2017:
La 1500 lei salariu net, rezulta 2094 lei salariu brut.
[ link extern ] /

Angajare dupa 01.01.2018:
La 1500 lei salariu net, rezulta 2508 lei salariu brut.
[ link extern ] /

Am dat doua situatii pentru ca nu stiu ce inseamna "de curand". Care e data exacta a angajarii? De fapt, cu asta trebuia sa incepem ...
Iulian MANEA, Contabil