avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TABLOU FALS.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TABLOU FALS.

Eu am falsificat un tablou asa de bine ca expertii in arta au spus ca este un original. Cu toate acestea nu vreau sa vand tabloul, am vrut doar sa testez pe experti sa vad cat de buni sunt. In aceasta situatie pot sa vand tabloul fals facut de mine sau nu?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 19:15, 16 Decembrie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai vreti sa-l vindeti ori nu?

Este evident ca nu il puteti vinde ca original oricat de mai original ar fi decat originalul.


LISONELTA300 a scris:

Eu am falsificat un tablou asa de bine ca expertii in arta au spus ca este un original.


Expertii au spus verbal sau au eliberat document justificativ?
Expertizarea tehnica a unui tablou se realizeaza de catre persoane specializate,parcurgand procedura speciala,care implica baza tehnica ,materiale de comparatie etc
Este posibil ca expertii sa fi fost niste palide copii a ccea ce se cheama expert tehnic de opere,picturi,daca nu au avut minimum de expertiza sa deceleze diferente intre tehnica de pictat a autorului real si mai ales asupra vechimii materialelor folosite
Daca detineti document eliberat de expertii care au verificat tabloul-respectiv de mai multe persoane care toate concluzioneaza ca tabloul este original,puteti sa il vindeti-desi initial sustineti ca nu vreau sa vand tabloul

ynocentta a scris:

Daca detineti document eliberat de expertii care au verificat tabloul-respectiv de mai multe persoane care toate concluzioneaza ca tabloul este original,puteti sa il vindeti


Intrebare retorica, ce se intampla in cazul in care pictorul original afla ca mai exista un original iar el stie sigur ca a pictat numai un original?
@cyan a scris
ce se intampla in cazul in care pictorul original afla ca mai exista un original iar el stie sigur ca a pictat numai un original?

Dupa toate precedentele vezi Grigorescu cu multele tablouri "car cu boi" exista un singur original in mai multe variante si cu diferentele de rigoare
Nu pot exista 2 originale executate de 2 pictori diferiti
Pot exista originale executate de acelasi pictor ,dar care prezinta diferente
Mai ales daca tablourile sunt expertizate tehnic,se poate constata care este primul executat,cel putin dupa verificarea vechimi panzei a materialului aplicat,a metodei de pictat care este recunoscut ca difera intre pictori,,tehnica poate fi similara ,indiferent de "dibacia" copiatorului dar nu identica cu originalul
Faptul ca un pictor face mai multe originale este de inteles dar este evident ca in cazul unui litigiu pictorul, daca mai este in viata, poate sa confirme sau nu daca originalul pictat de altcineva este pictat de el sau nu.
In cazul in care pictorul nu mai sufla va ramane la latitudinea expertilor cine si ce a pictat original.
Userul nu a precizat daca tabloul falsificat in original este vreunul vestit sau al unui pictor si mai vestit.
Sa fie vorba de Gioconda sau de Mona Lisa?
Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2018
cyan, moderator

Alte discuții în legătură

Tablouri theodor aman spartacus172 spartacus172 Mentionez ca strabunica mea Dora Mitescu a fost fina Aristiei Aman, cumnata pictorului Theodor Aman., iar stra-strabunicul meu Ioan Atanasie Mitescu a fost ... (vezi toată discuția)
Probleme cu tablourile lui theodor aman Hamarsold300 Hamarsold300 Conform declaratiilor sotiei lui Theodor Aman , ( doamna Ana Aman) . care au aparut in ziarul Adevarul din 28 februarie 1904, Ana Aman nu a vandut niciun ... (vezi toată discuția)
Tablou vechi danezu5 danezu5 Buna ziua, daca ajung cu un tablou vechi la o casa de licitatie pt a verifica daca este original, risc sa raman fara el? Mentionez ca nu am nici un fel de ... (vezi toată discuția)