Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general BILANT 2005?!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

BILANT 2005?!

Rog un raspuns competent, cine poate sa semneze bilantul pentru anul 2005:
1. Economistul si Administratorul?
2. doar Administratorul?
3. Conducatorul Departamentului contabil?
Daca s-ar putea sa-mi indicati si actul normativ pentru o documentare mai completa este si mai bine.

Multumec anticipat,
CONS
sa incep cu actele normative: Legea contabilitatii si Legea 31/1990. procedura intocmirii bilantului este un pic mai complexa pentru ca la aceasta trebuie sa participe toate organele societatii: administrator, cenzori, adunare generala. redactarea propriu zisa si implicit semnarea este realizata de administrator care trebuie sa respecte regulile art. 28 din legea contabilitatii, apoi insotit de raportul lui si de documente justificative il prezinta cenzorilor inainte cu o luna de data stabilita pentru adunarea generala. bilantul va fi aprobat de adunarea generala ordinara conform art. 111 ali. 2 lit. a. administratorul societatii are obligatia ca impreuna cu raportul, cu contul de profit si pierderi, cu raportul cenzorilor si cu procesul verbal al adunarii generale sa il depuna la administratia financiara, si mai apoi, vizat de adm. financiara la Oficiul Registrului Comertului. cam asa stau, in mare, problemele privind intocmirea bilantului contabil.
Administratorul si conducatorul compartimentului financiar contabilitate, atunci cand exista compartiment, respectiv directorul economic, nu un economist din cadrul compartimentului fin-contab.(directorul economic - obligatoriu sa posede studii superioare) Legea contabilitatii nr.82/1991, republicata

Administratorul si conducatorul compartimentului financiar contabilitate, atunci cand exista compartiment, respectiv directorul economic, nu un economist din cadrul compartimentului fin-contab.(directorul economic - obligatoriu sa posede studii superioare) Legea contabilitatii nr.82/1991, republicata,