Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Bilant contabil ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Bilant contabil ONG

Am un ONG care nu are contabil angajat, nici activitate nu are. Dar are cenzor numit prin statut. Este suficient daca semnaza cenzorul si administratorul bilantul?
Nu are de ce sa semneze cenzorul in bilant. El certifica daca activitatea in ong din punct de vedere al legilor financiar contabile, este corect organizata si realizata, deci il controleaza si pe contabil.
Trebuie sa semnati un contract de prestari servicii cu un contabil autorizat membru ceccar care pentru cateva ore cat e trecut in contract, va intocmi si semna bilantul.
Apoi bilantul inainte de a fi depus la finante, va fi prezentat si votat in adunarea generala si procesul verbal al acestei adunari va fi scanat si anexat la bilant alaturi de alte materiale.
Daca i se solicita expres de catre membrii sau daca ong-ul are mai mult de 15 membrii este obligatoriu, cenzorul va intocmi si prezenta adunarii generale un raport al cenzorului, care dupa votare in adunarea generala, va fi si el atasat la bilant cand se depune la finante.
Asa cum s-a precizat, situatiile financiare anuale ale ONG-ului, daca e o asociatie, trebuie aprobate de Adunarea Generala si depuse la organele fiscale insotite de raportul cenzorului. La ONG nu exista ”administrator” ca la societati - reprezentant legal e de obicei presedintele sau alta persoana prevazuta de Statut. Iar cenzorul nu semneaza niciun fel de acte ale asociatiei, decat propriul raport adresat AG. Cred ca faceti confuzie cu reglementarile de la operatori economici....