Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot obține pensia de întreținere neplătită de 11 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot obține pensia de întreținere neplătită de 11 ani de tatăl meu? Vreau să-l dau în judecată dar nu știu cum să fac

Buna ziua, am 20 de ani tatal meu nu a platit de 11 ani pensia alimentara as dorii si eu sfaturi despre ce ar trebuie sa fac in privinta asta eu vreau sa-l dau in judecata, insa nu stiu ce si cum trebuie sa fac.

Multumesc mult!
Manuela Rășină, administrator
Aveti hotarare judecatoreasca prin care s-a stabilit o pensie de intretinere?
Daca aveti hotarare, puteti recupera pensia restanta pe maxim un an in urma,
Daca sunteti student, il puteti actiona in judecata pt a se stabili pensie pt viitor.
da

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveti hotarare judecatoreasca prin care s-a stabilit o pensie de intretinere?

Mergeti la un executor judecatoresc, il puteti executa pe ultimii 3 ani.
Aveti dreptul sa depuneti si pangere penala.
ART. 378 c.p.
Abandonul de familie
(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
(5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta.

hotararea judecatoreasca este din data de 4 Aprilie 2007 cu mentiunea ca nu am primit ajutor sau pensie alimentara nici macar o luna, Mama specificand la divort ca nu doreste pensie alimentara stiind ca nu o sa primesc nimic, dar judecatorul in urma declaratiilor financiare stabilind sa plateasca o pensie alimentara de 375 ron/luna.
E vreo sansa sa primesc pensia aferenta celor 11 ani?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”