avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot obține pensia de întreținere neplătită de 11 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot obține pensia de întreținere neplătită de 11 ani de tatăl meu? Vreau să-l dau în judecată dar nu știu cum să fac

Buna ziua, am 20 de ani tatal meu nu a platit de 11 ani pensia alimentara as dorii si eu sfaturi despre ce ar trebuie sa fac in privinta asta eu vreau sa-l dau in judecata, insa nu stiu ce si cum trebuie sa fac.


Multumesc mult!
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 21:31, 17 Ianuarie 2018
Aveti hotarare judecatoreasca prin care s-a stabilit o pensie de intretinere?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca aveti hotarare, puteti recupera pensia restanta pe maxim un an in urma,
Daca sunteti student, il puteti actiona in judecata pt a se stabili pensie pt viitor.
da

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveti hotarare judecatoreasca prin care s-a stabilit o pensie de intretinere?

Mergeti la un executor judecatoresc, il puteti executa pe ultimii 3 ani.
Aveti dreptul sa depuneti si pangere penala.
ART. 378 c.p.
Abandonul de familie
(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
(5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta.

hotararea judecatoreasca este din data de 4 Aprilie 2007 cu mentiunea ca nu am primit ajutor sau pensie alimentara nici macar o luna, Mama specificand la divort ca nu doreste pensie alimentara stiind ca nu o sa primesc nimic, dar judecatorul in urma declaratiilor financiare stabilind sa plateasca o pensie alimentara de 375 ron/luna.
E vreo sansa sa primesc pensia aferenta celor 11 ani?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”

Alte discuții în legătură

Neplata pensie alimentara elma0625 elma0625 In urma divortului , tatalui i s-a stabilit o pensie alimentara de 175 lei pe care a platit-o pana acum trei ani . Pentru ca necesitatile copilului au crescut ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara MarianaBuicaru MarianaBuicaru Buna tuturor, sunt divortata si am doi copii cu fostul sot. L.am dat in judecata pentru pensia alimentara iar el nu mi.a platit decat de 3 ori, suma fiind de ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ada2015 ada2015 fostul sot nu a platit niciodata pensie alimentara, suntem divortati de trei ani, politia nu ma poate ajuta deoarece el e plecat din tara. ce pot sa fac? (vezi toată discuția)