Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caz penal. Ce riscă inculpatul care nu s-a prezentat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caz penal. Ce riscă inculpatul care nu s-a prezentat de trei ori în instanță pentru că nu are bani pentru asistență juridică?

Fratele meu are un proces caz penal si nu sa prezentat de 3 ori pentru ca nu are avocat nu poate plati avocat azi are proces iar si nu se poate prezenta. Se poate judeca doar cu un avocat dosarul? Adica ce se poate intampla
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Risca sa fie condamnat cu executare, sa mearga personal chiar daca nu are avocat.
In cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, se primeste avocat din oficiu.
Nu l-au citat cu mandat de aducere pana acum?
Își complică existenta daca nu se prezintă la proces.
Si daca nu are avocat este indicat sa se prezinte ca sa nu riște să ajungă la închisoare.
Nu. Doar iau venit aceleasi foi precum are procel in data de

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Risca sa fie condamnat cu executare, sa mearga personal chiar daca nu are avocat.
In cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, se primeste avocat din oficiu.
Nu l-au citat cu mandat de aducere pana acum?

Pai eu asta nu inteleg e deja a 4 a citatie si nu sa judecat in lipsa lui

Av. Moraru a scris:

Ar fi bine sa ceara sa fie judecat in lipsa si sa fie reprezentat de un avocat. Procesul se desfasoara si in lipsa lui.