avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caz penal. Ce riscă inculpatul care nu s-a prezentat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caz penal. Ce riscă inculpatul care nu s-a prezentat de trei ori în instanță pentru că nu are bani pentru asistență juridică?

Fratele meu are un proces caz penal si nu sa prezentat de 3 ori pentru ca nu are avocat nu poate plati avocat azi are proces iar si nu se poate prezenta. Se poate judeca doar cu un avocat dosarul? Adica ce se poate intampla
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Giulya13 , utilizator 18:06, 24 Ianuarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Risca sa fie condamnat cu executare, sa mearga personal chiar daca nu are avocat.
In cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, se primeste avocat din oficiu.
Nu l-au citat cu mandat de aducere pana acum?
Își complică existenta daca nu se prezintă la proces.
Si daca nu are avocat este indicat sa se prezinte ca sa nu riște să ajungă la închisoare.
Nu. Doar iau venit aceleasi foi precum are procel in data de

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Risca sa fie condamnat cu executare, sa mearga personal chiar daca nu are avocat.
In cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, se primeste avocat din oficiu.
Nu l-au citat cu mandat de aducere pana acum?


Pai eu asta nu inteleg e deja a 4 a citatie si nu sa judecat in lipsa lui

Av. Moraru a scris:

Ar fi bine sa ceara sa fie judecat in lipsa si sa fie reprezentat de un avocat. Procesul se desfasoara si in lipsa lui.

Alte discuții în legătură

Comdamnare Dar daca ma duc la probatiune si dau o declaratie ca vreau sa plec in strainatate, imi da aprobare. (vezi toată discuția)
Se poate plati cumva, condamnarea la zile in folosul comunitatii? Nikymary Nikymary Ce pot intelege din hotararea aceata:05.02.2019 Ora estimata: 09:00 Complet: 2-P Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere Solutia pe scurt: In ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu raspunsuri - constituire parte civilă după finalizarea procesului penal D.mirel D.mirel Buna ziua, in urma cu 8 luni am fost lovit cu pumnul in cap si am intrat in coma. Nu m am constituit parte civila, a fost judecat pe penal si a primit ... (vezi toată discuția)