Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitul pe venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitul pe venit

In cazul unei intreprinderi individuale ,in sistem real ,si care platea pana acum 16%impozit pe profit,se modifica ceva conform noii legislatii?
multumesc
george-neagu, moderator
Impozitul pe venit va fi 10%.
Buna ziua,nu am platit niciodata impozit pe venit,am platit 16%pe profit,asta inseamna ca voi trece la impozit de 10%pe venit?
Cu stima,
La intreprinderea individuala care depune declaratia 200, nu se discuta de impozit pe profit ci de impozit pe venit. Poate vreti sa va referiti la modul cum calclati acel venit net, adica venituri brute din care scadeti cheltuielile deductibile. Si apoi la acest venit net anul trecut aplicati 16% iar de acum va fi 10%.
Multumesc