Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

Buna ziua,
Conform HG 605 privind absentele nemotivate acestea trebuiesc raportate in revisal in termen de 3 zile.
Va rog sa-mi spuneti daca e legal sa specificam prin regulamentul intern, de exemplu, ca absentele nemotivate nu se trec in Revisal. In aceasta situatie nu se va intocmi decizie de suspendare, iar absentele se vor regasi in pontaj, in statul de salarii si in declaratia 112, nu si in Revisal.

Multumesc,
Puteti face asa ceva, avand in vedere textul art.51 alin.2 C.mun. care dispune ca suspendarea c.i.m. este facultativa si nu obligatorie in cazul absentelor enmotivate.
Buna ziua,

Sunt de aceeasi parere cu dl Cornel Vasile, speta discutata si in cadrul ITM.
Daca aveti stipulat in CCM, ROI sau CIM faptul ca absentele nemotivate vor suspenda contractul atunci veti fi obligata sa aplicati varianta de HG 905/2017, altfel este facultativ , asa cum zice si legea " POATE"
CM 53/2003-A 51/(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.
mirela28miri, utilizator
Multumesc frumos.