Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, va rog un angajat de 10 zile nu s-a mai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, va rog un angajat de 10 zile nu s-a mai prezentat ...

Buna ziua, va rog un angajat de 10 zile nu s-a mai prezentat la lucru si este nemotivat, conducerea a declasant procedura de cercetare disciplinara a angajatului, in cazul acesta absentele nemotivate se opereaza in revisal la incheierea procedurii de cercetare?
- daca nu se prezinta la institutie pentru a fi cercetat disciplinar?
- precizez ca nu avem stipulat in CCM, ROI sau CIM faptul ca absentele nemotivate vor suspenda contractul de munca. multumesc frumos.
1. Transmiterea absențelor nemotivate în registru se face în termen de 3 zile lucrătoare de la data suspendării.

2. Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute de lege fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.

3. Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.(art.51 alin.2 C.mun.)

In speta, suspendarea contractului individual de munca in temeiul art. 51 alin. (2) C.mun. este facultativa pentru angajator.