Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical de maternitate

Buna! Va rog sa ma indrumati, angajata mea a intrat incepand cu 1 in perioada prenatala, mi-a adus concediu medical de maternitate, eu il operez in saga, dar acest concediu trebuie sa il duc la casa de asigurari, pentru a primi bani? Sau ce trebuie sa fac cu el? Va multumesc!
Procedura de decontare a sumelor către angajatori
[ link extern ]
Buna ziua,

Voiam sa va intreb, referitor la concediul de maternitate, cat se opreste CAS? Este mai mult decat se oprea inante de ianuarie 2018?
Daca intru pe 1 martie in maternitate si am brutul pe ultimele 6 luni:

Septembrie 2017 - 2591
Octombrie 2017 - 2611
Noiembrie 2017- 3594
Decembrie 2017 - 3463
Ianuarie 2018 - 4438
Februarie 2018 - 4450

Cat ar trebui sa iau?
Mulțumesc frumos
Vedeti acest link
[ link extern ]
Buna ziua,

Exact pe acest link am calculat si eu, dar la CAS scrie 115 lei, nu 300 cum zice contabila. Nu inteleg de ce are impresia ca trebui oprit 300 lei. Inca o intrebare: sumele rezultate pe fiecare luna pentru cele 126 zile se vor lua chiar asa sau se mai retine ceva din ele?

Mulțumesc
Am folosit calculatorul de pe li kul oferit și îmi calculează fara a fi oprit cas ul 25% din indemnizația de maternitate.Oare se decontează de stat ?