Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conducta apa intre case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conducta apa intre case

E permis sa existe conducta alimentare apa oraș amplasată intre case la 1 m de acestea?
Amplasarea conductei de apa s-a facut in baza unui proiect intocmit de o firma autorizata, proiect care trebuie sa detina toate avizele necesare si autorizatie de ctii. de la primarie.
Este important de stiut daca cele 2 case s-au construit dupa ce s-a montat conducata de apa si daca detine autorizatie de ctie.
Când am construit casa nu aveam vecini în jur .
Mi s a impus sa o deviez în afara construcției ceea ce ulterior a devenit terenul vecinilor. Urmă ca și ei s o devieze .Numai unul din a deviat o iar celălalt a construit peste ea și astfel a fost prinsă între case fara posibilitatea de intervenție la avarie. Cine trebuie sa execute devierea vecinul sau AQUA ?

gi-jane2, moderator
Daca doriti sa comentati dati clik pe "raspunde" pentru a nu mai aparea si mesaje deja scrise.
Inteleg ca vecinul nu a costruit cu autorizatie de ctie. sau nu a respectat autorizatia de ctie. In acest caz, primaria poate sa-i impuna vecinului demolarea ctiei. si incadrarea in perimetrul din autorizatia de ctii.