Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am nevoie de autorizatie pentru un container maritim ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am nevoie de autorizatie pentru un container maritim metalic ?

Buna ziua. Am cumparat un container metalic pe care il tin la mine in curte si este suspendat ( nu am facut fundatie ) . Am nevoie de autorizatie pentru el ? Toti imi spun ca nu dar un vecin m-a reclamat si am primit ordin de demolare . Mentionez ca il am amplasat la 14.7 metri de hotarul vecinilor. Am fost la primarie iar sefa de la urbanism nu imi da un raspuns . Ma puteti ajuta ?
Pentru a solicita autorizatie de la primarie trebuie sa detineti un proiect intocmit de catre o firma de proiectare ctii. autorizata.
Autorizarea se cere in scris, cu nr. de inregistrare/ data si se anexeaza proiectul.
Cei de la primarie au spus ca fiind anexa mobila nu imi trenuie proiect pentru ca nu va avea mereu acelasi loc , dar totodata nu stiu ce acte trebuie
De fiecare data cand veti dori sa mutati containerul va trebuie o noua autorizatie de la primarie. Daca nu respectivul container nu este prevazut cu roti/ senile, etc., nu vad de ce ar fi considerat anexa mobila.
Daca veti stabili un amplasament fix, printr-un proiect de ctii. (pe fundatie de beton si/ sau pe ctie. metalica), pentru emiterea autorizatiei de catre primarie nu aveti nevoie de alte documente.