Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul medical dupa cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul medical dupa cic

In data de 6oct 2009 am revenit la serviciu dupa cic.In data de 10 oct 2009 mi s-a spus ca firma nu are activitate 5 zile si toti angajatii trebuie sa isi ia concediu de odihna iar eu nu am dreptul la concediu de odihna . Mi s-a recomandat (de la personal) sa imi iau concediu medical pentru 5 zile.Cand am revenit din acest concediu medical de 5 zile mi s-a spus ca nu au baza de calcul si nu imi va fi platit concediul medical .S-a procedat corect?Va multumesc!
Aduceti o adeverinta de venit pe ultimele 6 luni de la Casa de Pensii si se va putea calcula indemnizatia de concediu medical, chiar daca intarziati cateva zile cu depunerea lui la angajator (concediile medicale au termen de prescriptie 3 ani).

In OUG 158/2005 si in Ordinul 60/2006 ptr aprobarea Normelo de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 gasiti mai multe detalii.
Va redau din OUG 148/2005:
Art. 18 (5) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 1, respectiv art. 2, constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006.@
(6) În situaţia prevăzută la alin. (5), la stabilirea cuantumului indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate se ia în calcul valoarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului.
buna ziua.
postez la acest subiect tot cu o intrebare legata de concediu medical dupa cic, dar de aceasta data este vorba despre concediu de risc maternal.
din luna a 5 a de sarcina am beneficiat de concediu de risc maternal din cauza unor probleme fizice care nu-mi permiteau sa fac nici un efort.am nascut in ianuarie 2009 si beneficiez de cic pana in ianuarie 2011.
daca in ianuarie 2011 as fi din nou insarcinata in luna a4 a de ex as putea bebeficia din nou de concediu de risc maternal in conditiile in care voi avea aceeasi sarcina cu probleme???chiar daca abia am incheiat cic?
asta ar insemna sa nu ma pot prezenta deloc la locul de munca, desi s-ar sfarsi perioada de 2 ani. si daca mi se poate acorda din nou risc maternal,pe baza a ce venituri se va calcula?
va multumesc
Baza de calcul este calculata la fel si pentru concediul de risc maternal (6 luni anterioare aparitiei concediului) chiar daca ati fost in concediu drestere copil.
nu inteleg de ce nu aveti dreptul la concediu de odihna daca ati inceput activitatea pe data de 06.10.2009 inseamna ca pana la sfarsitul anului aveti dreptul la 4.8 zile de concediu de odihna adica 5 zile.
Codul muncii prevede ca se acorda concediu de odihna proportional cu perioada lucrata, nespecificand ca trebuie sa va luati concediu dupa ce ati lucrat o anumita perioada.
eu zic sa faceti cerere de concediu de odihna ca toti colegii dvs., iar in cel mai rau caz - incetarea contractului de munca vi se vor retine banii respectivi care v-au fost platiti pe cele 5 zile de concediu.