Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu de risc maternal

Cat este platit concediu de risc maternal cod 015? Daca voi beneficia de acest concediu va fi afectat indemniatia pe parcursul celor 2 ani sau indemnizatia luata pe parcursul celor 126 cu cod 08?
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

Codul fiscal:
ART. 62 - Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
c) indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Indemnizatia de risc maternal (75%) va fi mai mica decat venitul realizat lucrand normal.
Intrucat fiecare indemnizatia are in baza de calcul veniturile realizate in cele 6 luni anterioare, daca acestea vor fi mai mici, atunci si indemnizatia va fi mai mica.
In concluzie, influenta concediul de risc maternal este de scadere a veniturilor viitoare.
Doar daca sanatatea dvs. si a copilului impune sa luati acest concediu, nu aveti ce face.

In conditiile in care indemnizatia de risc maternal nu se impoziteaza, se retine CAS? si daca da, cat se retine si in baza carei prevederi? Multumesc.
Bună ziua,
Mă puteți ajuta și pe mine, va rog frumos cu un calcul pentru concediul de risc, respectiv cel de maternitate ( sarcină și lăuzie) pentru următoarea situație:
- septembrie 2018 - februarie 2019, salariu brut 5128 lei, net 3000 de lei
- 1 martie 2019 - 28 mai 2019, concediu de risc maternal
- 29 mai 2019 - 31 august 2019, concediu maternal.
In perioada septembrie - februarie am beneficiat de 7 zile de concediu de odihna ( 1 in noiembrie, 4 in decembrie și 2 in ianuarie).
Copilul s-a născut pe 4 iulie 2019.
Zilele trecute am fost sunată de la locul de muncă și mi s-au spus că au greșit la calculul concediului de risc maternal și mi-au mai băgat niște bănuți. Le-am cerut să refacă calculele și pentru concediu de sarcina, pentru că dacă au vreți pe cel de risc, automat îl influențează și pe cel de sarcină și mi-a zis că nu, că acela este corect. Va rog să mă ajutați cu aceste calcule! Mulțumesc frumos!
Utilizator_avocat.net, utilizator