Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... granituire
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

granituire

buna ziua,ce se intampla daca am construit o casa cu autorizatie de constructie si toate actele in regula pe un teren pe care topometristul l-a identificat cu coordonatele din cadastru si in urma unui proces de granituire in expertiza judiciara expertul recunoaste ca suntem amplasati conform coordonatelor din cadastru dar ca dupa parerea lui linia de granita ar trebui sa fie undeva la trei metri adica sub casa. Judecatorul a admis aceasta linie de granita desi am pus obiectii la expertiza expertul s-a folosit de o coordonata la masuratori care era la polul opus( 180 de grade ) si a mentionat ca nu este obligat sa tina cont de toata documentatia care a stat la baza dezmembrarii .Mentionez ca reclamantul are lipsa acei trei metri dar i-a ocupat abuziv primaria care a largit strada si a amenajat-o cu piscoturi dar care chemata fiind in proces s-a sustras de la explicatii mentionand ca nu detine informatii despre acea strada.Am cerut expertiza la acea strada dar ni s-a spus ca nu exista documentatie.In continuare daca respect linia respectiva de granita va trebui sa demolez casa?Ce se va intampla cu lipsa mea de teren ptr. ca eu nu am excedent de teren iar in partea in care ar trebui sa ma mut este alta casa intabulata.Judecatorul va da o solutie sau trebuie sa solicit eu?Inca am dreptul la apel timp de 30 de zile.Multumesc.
Exista sau nu o hotarare a instantei ?
da,a stabilit linia de granita sub casa mea, in rest a respins tot inclusiv cererea de demolare a reclamantului.Acesta ma va soma probabil sa respect granita .
Daca instanta a respins cererea de demolare a reclamantului si a stabilit granita sub casa dvs. cererea de respectare a granitei de catre vecin (unde o va cere ?!) poate fi inutila.
se da despagubire la pretul de circulatie,adica parata va trebui sa cumpere a doua oara acel teren .
deac sorina, utilizator
Presupun ca este vorba de o hotarare definitiva a instantei (caz in care trebuie aplicata), nu doar o dorinta a reclamantului.