Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit nerezidenti?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit nerezidenti?

O firma din California imi emite factura (pe care o listez din control panel pt.urmatoarele):
1.gazduire pagina web (hosting)
2.accesare de catre firma mea a unei baze de date(adica eu ca firma mai lucrez din cand in cand la baza de date care este gazduita de catre firma din California).
Firma din California practic nu imi presteaza nici un serviciu in afara de faptul ca imi gazduieste pagina web.
Cu tva-ul m-am lamurit cum este ca se face taxare inversa dar nu sunt de loc in clar daca in situatia expusa mai sus trebuie sa retin acel impozit pe veniturile nerezidentilor?
Va rog daca ati mai avut o astfel de situatie:help:
rodia a scris:

O firma din California imi emite factura [...] Cu tva-ul m-am lamurit cum este ca se face taxare inversa [...]

Cum se face taxarea inversa cu o firma din California? Eu stiam ca acest lucru e valabil doar in spatiul UE.
Iulian MANEA, Contabil
rodia a scris:

[...] Firma din California practic nu imi presteaza nici un serviciu in afara de faptul ca imi gazduieste pagina web.
[...] trebuie sa retin acel impozit pe veniturile nerezidentilor? [...]

Impozitul pe venit se retine in cazul nerezidentilor, persoane fizice, care presteaza servicii in Romania. Nu are nici o legatura cu cazul nostru.
Titlul V, cap I din Cf reglementeaza impozitul pe venit nerezidentilor.
Se aplica la toti nerezidenti: pers fizice si pers juridice.

Trebuie sa vedeti conventia de evitare a dublei impuneri cu Sua, sa cereti certificatul de rezidenta fiscala. Daca aveti certificatul de rezindenta aplicati procentul din conventia de evitare a dublei impuneri, daca nu procentul este de 16%.
Impozitul se retine din suma de plata catre furnizor, daca acesta nu accepta impozitul este suplimentar acestei sume si se calculeaza cu suta marita.
imi cer scuze, va rog t. simona sa ma ajutati si pe mine am subiectul cu contracte furnizori. am gasit diferite articole din lege si conventie care insa nu ma lamuresc pe deplin si as dori sa ma consult cu cineva
multumesc
, scuze pt indrazneala
Am mai discutat aceasta problema la subiectul "contracte externe cu furnizorii si clientii". Poate te ajuta cu ceva.
Conventia intre Ro si SUA eu nu o cunosc, dar stiu prevederile codului fiscal.