Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... bloc cu termo si centrale de apartamente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

bloc cu termo si centrale de apartamente

La noi in bloc din 20 apartamente 15 s-au debransat si si-au montat centrale de apartament.Cele 5 persoane ramase pe termoficare avem facturi mari la energia termica deoarece vecinii care si-au montat centrale nu platesc deloc diferente ca la alte blocuri pe motiv a spus administrator in raspuns scris caci sa facut redimensionarea sistemului iar coloanele vecinilor au fost sistata furnizarea caldurii .
Este legal asa ?
Va multumesc!
Chiar daca o parte dintre vecini au renuntat la sistemul centralizat alimentare apa calda/
caldura,dar au mai ramas locatari bransati la sistemul centralizat de alimentare in sistem centralizat,tuturor le revine obligatia sa achite lunar c/v parti comune
Cei cu centrale vor plati numai partile comune....adica coloanele ,caloriferul de pe scara,daca exista,si subsolul.
Cum se determina c/v caldura parti comune adica coloanele ,caloriferul de pe scara,si subsolul, conform carui altgoritm?
@gambette,
Pe aceasta tem au mai fost date cateva sute de raspunsuri.
In cateva cuvinte: trebuie facuta o inventariere a tuturor elementelor de incalzire, in apartamente si pe partile comune. Sunt firme specializate care fac aceasta treaba.
In final se face o determinare in procente - cat pentru cei inca racordati la sistemul centralizat, cat pentru ...parti comune adica coloanele ,caloriferul de pe scara,si subsolul,...
Se bat in cuie rezultatele, iar com. ex. emite o decizie in acest sens care va fi afisata la avizier. Administratorul lucreaza la repartizarea costurilor cu energia termica, cu aceasta decizie.
Daca vreti sa ma verificati, dati o cautare, aici pe forum si o sa vedeti cum au mai procedat si altii.
Succes!
Am inteles ,va multumesc frumos pentru raspuns!