avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetat CIM in 26.01.2018 omis inreg.in revisal a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetat CIM in 26.01.2018 omis inreg.in revisal a majorarii salariului

Buna ziua.
Am depus in revisal incetare CIM cu data de 26.01.2018. Ulterior, am constatat ca am omis sa inregistrez in revisal majorarea salariului cu incepere de la 01.01.2018. Cum pot remedia situatia? Am inteles ca reactivarea contr.Indiv.de munca se face numai in urma unei Hotarari Judecatoresti. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: bratugina2@gmail.com , utilizator 12:48, 14 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pasii sunt:
- anulare incetare c.i.m.
- modificare salariu
- incetare c.i.m.
Multumesc frumos.
Asta inseamna: anulez cu data de azi CIM, fac inregistrarea cu majorarea salariului si apoi inregistrez incetare CIM cu data de astazi (daca o inregistrez cu data de 26.01.2018 imi apare ca raportare intarziata) si pentru perioada 26.01-13.02.2018 ramane salariat? eventual fac suspendare CIM pentru aceasta perioada pt.ca am termen 20 de zile lucratoare pentru depunere revisal? Multumesc
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2018
bratugina2@gmail.com, utilizator
NU prea ati inteles ... Sa va explica mai pe larg:
- se intocmeste un referat pentru a se dispune efectuarea corectiei in REVISAL
- se aproba acest REFERAT de catre conducere
- la data aprobarii se fac urmatoarele operatii in REVISAL:
a. anularea incetarii c.i.m.
b. modificarea salariului
c. incetarea c.i.m. tot cu aceeasi data cu care a incetat
d. salvare date
e. generare fisier care se depune /transmite laITM.
Multumesc frumos.
Sper sa nu iau amenda de la ITM.
Daca efectuati corectia la data la care angajatorul a luat cunoştinţă de aceasta, atunci nu aveti de ce sa va faceti griji..
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Contract determinat Elena Micu Elena Micu Am avut o diferenta de opinie cu superiorul meu in cazul unui cim determinat.Contractul a fost pe perioada 08.02.2017-25.01.2018. Pe 25 ianuarie 2017 am vrut ... (vezi toată discuția)
Omisiune inregistrare reactivare cim in revisal dutescu maria dutescu maria Buna ziua, Am o mare rugaminte si mare nevoie de un raspuns urgent. Acum am observat ca am un salariat care a fost cu cim suspendat in perioada 01.01.2012 ... (vezi toată discuția)
Corectie revisal ADRIANA-MIHAELA ADRIANA-MIHAELA Buna ziua, Va rog sa -ma ajutati in urmatoarea problema : Am incetat activitatea unui salariat in REVISAL cu data de 22.05.2015, salariatul a avut o ... (vezi toată discuția)