Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical in prima luna de angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical in prima luna de angajare

Buna seara, pe 09.01.2018 m-am angajat la o companie. Pe 07.02.2017 am intrat in concediu ingrijire copil pentru 10 zile. Eu anul asta am iesit din crestere copil. Specific ca nu am reluat activitatea in aceasi companie dinainte de Ccc. Cum o sa se calculeze concediu?
Alexandra c, utilizator
Trebuie sa-i duceti angajatorului , adeverinta de la AJPIS cu perioada CCC si indemnizatia primita.

OUG 158/2005
art. 10
(1) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A și B, baza de calcul al indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
....
4) În situația în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1)-(3), se constituie baza de calcul al indemnizațiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2), veniturile care se iau în considerare sunt:
....
c) indemnizațiile de care au beneficiat asigurații, prevăzute la art. 8 alin. (2) lit. d).

art. 8 alin. (2) lit. d) : a beneficiat de indemnizație lunară pe perioada concediului de acomodare, potrivit Legii nr. 273/2004 privind procedura adopției, republicată, de indemnizație pentru creșterea copilului potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare.