Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie concediu medical

o persoana reincepe serviciul dupa ce a stat un an in crestere copil, iar in prima luna de munca se imbolnaveste si isi ia concediu medical. Care este baza de calcul a CM? ( dupa parerea mea nu i se poate plati CM pt. ca nu are baza de calcul, desi are stagiu asimilat )
1. - Baza de calcul este formata din lunile in care a fost in CCC.
- Perioada de CCC este stagiu de cotizare la pensie si sanatate contributiile fiind platite de la buget.
- Va aduce o adeverinta de la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala cu indemnizatia din fiecare luna.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art.8
(3) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate şi perioadele în care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale învãţãmântului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normalã a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;

c) a beneficiat de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pânã la 3 ani, ...
Cf.art10din OUG158/2005:

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până lalimita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţiapentru concedii şi indemnizaţii.
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), seconstituie baza de calcul al indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului decotizare prevăzute la art. 8 alin. (2) şi (3), veniturile care se iau în considerare sunt:

a) indemnizaţiile de asigurări sociale de care au beneficiat asiguraţii, prevăzute la art. 8
alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe ţară din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute
la art. 8 alin. (3) lit. a) şi b);
c) indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul
copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şicompletările ulterioare, respectiv indemnizaţia pentru creşterea copilului cu handicap cuvârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările şicompletările ulterioare, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. c).

Deci intra in baza de calcul indemnizatiile lunare de crestere copil din 6 luni anterioare concediului medical.(daca concediul a intervenit chiar pe parcursul primei luni de serviciu)
ContSters136493, utilizator