Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Baza indemnizatii concediu medical si CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Baza indemnizatii concediu medical si CIC

Buna ziua
Am o salariata care a revenit din concediu pentru ingrijirea copilului dupa 2 ani.
Acum este din nou insarcinata.
Dupa o perioada lucrata de 3 luni intra in concediu de risc maternal.
Intrebari :
1.Care este baza de calcul a indemnizatiei pentru concediu medical ?
2. Care va fi baza de calcul a indemnizatiei pentru ingrijirea copilului copilului, daca ea nu are 12 luni lucrate ?
Multumesc
1. OUG nr.158/2005 :
art. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor
lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la
limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia
pentru concedii şi indemnizaţii.
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se
constituie baza de calcul al indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de
cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2) şi (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizaţiile de asigurări sociale de care au beneficiat asiguraţii, prevăzute la art. 8
alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe ţară din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute
la art. 8 alin. (3) lit. a) şi b);
c) indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul
copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.
148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi
completările ulterioare, respectiv indemnizaţia pentru creşterea copilului cu handicap cu
vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. c).

2. OUG nr.111/2010
art.13 (3) : La stabilirea bazei de calcul al indemnizaţiei pentru creşterea copilului se iau în considerare toate veniturile supuse impozitului realizate de persoana îndreptăţită, precum şi veniturile aferente perioadelor asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).

Pentru perioada de concediu pentru cresterea copilului trebuie sa cer adeverinta de la primarie ?
Indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani a fost constituita in suma neta si calculul concediului medical se face la indemnizatia bruta

Pentru indemnizatia CCC fie solicitati o adeverinta de la Primarie sau AJPIS , fie o copie a deciziei de stabilire a cuantumului acestei indemnizatii.