Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua! Numele meu este Eugenia David si sunt casatorita. In ultimul timp am avut niste probleme cu sotul si din acest motiv el a fugit cu o alta femeie. El nu mi-a cerut divortul si imi doresc sa salvez aceasta casnicia in ciuda situatiei. Intrebarea mea este: sotul meu poate cere divort fara actul original de casatorie? Va multumesc!
Divortul poate fi solicitat de catre oricare dintre soti, indiferent la cine se afla actul de casatorie
Oricare dintre cei doi soti poate inainta actiune pentru desfacerea casatoriei, iar partea care detine originalul vreunui inscris, poate fi obligata de instanta sa-l depuna. In plus, sotul poate solicita un duplicat al certificatului de casatorie.
care sunt actele necesare unui divort?
Copia actului de identitate, certificatul de casatorie, certificate de nastere pentru minori (evident cand exista minori rezultati din casatorie). In functie de specificul/motivul divortului pot fi depuse si alte acte considerate a fi relevante in vederea solutionarii cererii de divort
as putea sa solicit duplicatul certificatului de casatorie fara sot?