Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Caz de discriminare?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Caz de discriminare?

Buna ziua,
am vazut(pe site la ISMB) ca la unul dintre liceele la care se organizeaza admitere in clasa a 5-a vor avea o clasa de germana intensiv. Am sunat la liceu de nshpe ori si mi-au zis sa revin pentru informatii "saptamana viitoare" , ultima oara mi-au zis ca anunta ei prin aprilie. Le-am zis ca as vrea sa stiu daca e singura clasa (anul trecut au avut doar o clasa), macar sa ne reconsideram optiunile spre alt liceu - copilul meu nu stie germana.
Problema e ca liceul nu e bilingv, e de informatica. Le-am zis ca nu e corect fata de copiii care doresc sa mearga acolo pentru a studia informatica sa le fie ingradit accesul pentru ca nu stiu germana. Sunt copii (nu al meu, dar nu asta e esential) care anul asta fiind clasa 4-a participa la olimpiada de informatica de a 5-a.
Mi se pare ciudat sa alegi un test la germana in conditiile in care cam in toate scolile se studiaza engleza.
Am vreo sansa daca ma plang la CNCD?

Multumesc!!
Teoretic da, se poate formula o strategie in acest sens. Practic este mai greu.