Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicare sanctiune contraventionala pentru transmitere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicare sanctiune contraventionala pentru transmitere in REVISAL contract de munca din 2017

Daca o unitate a transmis un contract de munca cu data inceperii activitatii 01.11.2017 cu intarziere in REVISAL, adica la data de 10.11.2017, sanctiunea aplicata de ITM este pe HG. 500 sau HG 905? La data de 19.12.2017 a intrat in vigoare HG.905, modificandu-se totodata si termenul de transmitere in REVISAL a contractelor de munca (ziua anterioara inceperii activitatii). Este ok daca s-a facut descrierea faptei pe termenul de transmitere din HG.500 si se aplica sanctiunea pe HG.905 sau se aplica pe tot pe HG.500, in vigoare la data cand trebuia transmis? Sau fapta nu se mai poate sanctiona deloc???
Termenul de transmitere a c.i.m. nu a fost modificat de HG nr. 905/2017.

Inca de la intrarea in vigoare a HG 500/2011 , la angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g) din HG se înregistrau în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către salariatul în cauză.

Sanctiunea se poate da pe art.260 alin.1 lit/e^1 C.mun.
: primirea la muncă a unei persoane fără transmiterea raportului de muncă în registrul general de evidență a salariaților cel târziu în ziua anterioară începerii activității, cu amendă de 20.000 lei pentru fiecare persoană identificată.
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt, dar dati-mi voie sa va reamintesc ca la art.4 alin.(1) lit.(a) din HG.500/2011 este prevazut un termen- "cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii" si incepand cu data de 19.12.2017 prin HG.905/2017 alt termen- "cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii". Doar cuantumul sanctiunii a ramas acelasi. Mai mult decat atat, astazi, fapta nu mai poate fi incadrata pe art.260 din Codul Muncii pentru ca se face dovada executarii contractului de munca. De aceea am pus in discutie doar HG-urile. Exclus Codul Muncii din discutie.
Codul Muncii nu face nicio referire la dovada executarii c.i.m. ...scrie clar fara transmiterea raportului de munca in REVISAL.

Intr-adevar, nu mai este zi lucratoare , ci zi calendaristica la transmitere.
Incepand cu data de 07.08.2017, Codul Muncii sanctioneaza fostul articol 9 alin.(1) din HG.500/2011, adica identificarea la munca a unei persoane prestand activitate fara transmiterea datelor in registru (se identifica persoana, exista contractul, dar nu este transmis in REVISAL). Situatia expusa de mine este cu totul alta. Persoana are contract de munca incepand cu data de 01.11.2017, transmis in REVISAL in data de 10.11.2017. Controlul efectuat la firma a fost in 05.02.2018 iar la data de 16.02.2018, cand s-a incheiat un PV control si contraventie, ITM sanctioneaza transmiterea in REVISAl din data de 10.11.2017 (cand era in vigoare HG.500/2011) cu sanctiune in baza art.8 alin.(2) lit.(a) din HG.905/2017, intrat in vigoare la data de 19.12.2017. Nu cumva e nula aceasta sanctiune, pentru ca la art.8 alin.(2) lit.(a) este prevazut un termen de transmitere, altul decat cel care l-a incalcat firma? Nu cumva fapta ar putea ramane nesanctionata pentru ca nu mai este niciun temei legal? Sau daca exista un temei legal, care este acesta?
cristina_b, utilizator
Cred ca este art.9 alin.2 lit.a si nu art.8 alin.2 lit.a ...

O.G. 2/2001
art.12
(1) Dacă printr-un act normativ fapta nu mai este considerată contravenție, ea nu se mai sancționează, chiar dacă a fost săvârșită înainte de data intrării în vigoare a noului act normativ.

(2) Dacă sancțiunea prevăzută în noul act normativ este mai ușoară se va aplica aceasta. În cazul în care noul act normativ prevede o sancțiune mai grava, contravenția săvârșită anterior va fi sancționată conform dispozițiilor actului normativ în vigoare la data săvârșirii acesteia.

Vedeti si acest articol
[ link extern ]