Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un copil major dar inca elev poate primi pensia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un copil major dar inca elev poate primi pensia alimentara pana la terminarea studiilor?

fiul meu primeste pensie alimentara si atat adica de11 ani tatal lui nici macar un tel. nici nu stie cum mai arata, in mai face 18 ani dar inca este elev poate primi pensie alimentara pana termina studiile sau primeste pana la majorat?
Va trebui sa primeasca pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de varsta de 26 de ani.
Poate, daca nu are venituri din care sa se intretina. Si daca, in caz ca pensia nu se plateste benevol, daca o cere in instanta.
va multumesc tuturor pt .raspuns.
Pensia de intretinere in favoarea minorului inceteaza de drept la implinirea varstei de 18 ani.
Dupa implinirea varstei de 18 ani, daca tatal refuza sa plateasca pensia de intretinere, va fi necesara formularea unei noi actiuni de catre copilul devenit major, actiune prin care se va solicita stabilirea unei pensii de intretinere in favoarea majorului aflat in continuarea studiilor., urmand ca in cadrul actiunii sa faca dovada continuarea studiilor cu o adeverinta eliberata de institutia de invatamant ale carei cursuri le urmeaza.
Daca tatal realizeaza venituri, se va solicita stabilirea pensiei in functie de veniturile realizate de catre acesta, urmand sa se indice in cadrul actiunii anagajatorul si sediul acestuia.
Daca tatal nu realizeaza venituri se va solicita stabilirea pensiei raportata la venitul minim pe economie.
Pentru promovarea actiunii se va achita o taxa judiciara de timbru in cuantum de 20 lei.