Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator cu CIM , SRL actionar unic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator cu CIM , SRL actionar unic

Buna ziua!
Pot presta ore suplimentare neplatite in propria firma daca sunt angajat cu CIM. Am primit avertisment si m-au pus sa refac statele pe 3 ani in urma pentru aceste ore. Eu in calitate de administrator trebuie sa asigur bunul mers al societatii. Nu inteleg cum ma poate cineva ingradi sa stau in propria firma inafara celor 8 ore de serviciu.
În calitate de angajator aveți drepturile și obligațiile prevăzute în legislație.

Dacă aveți și calitatea de salariat, atunci trebuie sa vi se respecte drepturile reglementate de lege.

Nu va ingradeste nimeni......dvs aveți dubla calitate.
Deci sa inteleg ca inspectorii ITM ma ameninta cu amenzi degeaba?
ITM-ul ia in considerare numai calitatea de salariat a dvs. .... de acea, va spun de sanctiuni contraventionale pentru munca susplimentara.
Si eu cu ce lege pot sa-i combat?
Nu prea aveți cum....Numai dacă în actul constitutiv sau intr-o hotarare a asociatului unic sau a AGA exista prevăzut ca după terminarea programului salariatului , administratorul poate îndeplini sarcinile respective.
Cornel Vasile, Consilier juridic