Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta fiscala emisa de persoana fizica pt ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta fiscala emisa de persoana fizica pt recuperare consum locuinta inchiriata

Buna ziua,
Am o locuinta pe care o inchiriez la o firma. Ca sa imi recuperez banii pe utilitati trebuie sa emit chitanta fiscala, ca si ei sa se poata descarca.
De ex apa rece pe care o folosesc. Avem contuar pe casa, casa fiind cu mai multi proprietari dar fara asociatie de locatari, si unul afara. Intre noi ne impartim functie de contuar cat consumam. Eu pot recupara banii pe apa rece doar daca emit chitanta fiscala legal. Eu platesc la stat toate darile din impozit pe persoana fizica.
Deci:
Eu pot emite chitanta fiscala?
Daca da, in ce conditii?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Pentru banii pe care ii incasati de la o persoana juridica veti semna o dispozitie de plata emisa de aceasta care este documentul justificativ in contabilitate.