Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta legala intre case vecine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta legala intre case vecine

Buna ziua,

Vreau sa construiesc o casa pe o parte cat mai mare din terenul pe care il detin. Vecinul din stanga are casa in granita cu terenul meu unde va veni casa. NU stiu ce distanta sunt obligat sa las intre casa pe care o voi construi eu si casa vecinului. Casa mea nu va avea acoperis, deci nu va avea streasina.
Puteti sa imi spuneti unde gasesc in lege distanta minima pe care sunt obligat sa o las ?

Multumesc mult
Codul civil:
Art. 611 - Unul din vecini nu poate face, fără consimţământul celuilalt, nici într-un chip, fereastră sau deschidere într-un zid comun.

Art. 612 - Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietăţii îngrădite sau neîngrădite a vecinului său, de nu va fi o distanţă de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi şi proprietatea vecină.

Art. 613 - Nimeni nu poate avea vederi piezişe pe propri­etatea vecinului de nu va fi o distanţă de şase decimetri.

Art. 614 - Distanţa de care este vorba în cele două articole precedente se socoteşte de la faţa zidului, pe care s-a deschis vederea şi, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafară până la linia de despărţire a celor două proprietăţi.

si Ordinul 536/1997:
Art. 2 - Amplasarea clădirilor destinate locuinţelor trebuie să asigure însorirea acestora pe o durată de minimum 1 1/2 ore zilnic, la solstiţiul de iarnă, a tuturor încăperilor de locuit. Distanţa dintre clădiri trebuie să fie mai mare sau cel puţin egală cu înălţimea clădirii celei mai înalte, pentru a nu se umbri reciproc.
Despre distanta si lucrarile intermediare cerute pentru oarecare constructii - Secţiunea a II-a Cod civil prevede:
Art. 610. - Cel ce face un put sau o privata langa un zid comun sau nu; cel ce vrea sa cladeasca un camin sau o vatra, o fierarie, un cuptor sau o soba, sa-i alature un ocol de vite, sau cel ce vrea sa puie langa zid un magazin de sare, sau gramezi de materii corozive;
e indatorat sa lase departarea prescrisa de regulamente si obiceiuri particulare asupra unor obiecte, sau sa faca lucrarile prescrise de aceleasi legi si regulamente spre a nu aduce vatamare vecinului.

Cu privire la executarea constructiilor, a se vedea Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii constructiilor si unele masuri pentru realizarea locuintelor.
Astfel, nu puteti construi fără a avea o autorizaţie de construire.
Potrivit dispoziţiilor art. 6 alin. 1 şi art. 7 din Lege:
Art. 6. - (1) Certificatul de urbanism este actul de informare prin care autoritatile prevazute la art. 4, in conformitate cu prevederile planurilor urbanistice si ale regulamentelor aferente acestora ori ale planurilor de amenajare a teritoriului, dupa caz, avizate si aprobate potrivit legii, fac cunoscute solicitantului elementele privind regimul juridic, economic si tehnic al terenurilor si constructiilor existente la data solicitarii si stabilesc cerintele urbanistice care urmeaza sa fie indeplinite in functie de specificul amplasamentului, precum si lista cuprinzand avizele si acordurile legale, necesare in vederea autorizarii.
Art. 7. - (1) Autorizatia de construire se emite in cel mult 30 de zile de la data inregistrarii cererii, pe baza documentatiei depuse la autoritatile prevazute la art. 4, care va cuprinde:
a) certificatul de urbanism;
b) dovada titlului asupra terenului si/sau constructiilor;
c) proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii;
d) avizele si acordurile legale necesare, stabilite prin certificatul de urbanism;
e) dovada privind achitarea taxelor legale.

Proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii se elaboreaza de proiectanti autorizati, persoane fizice sau juridice, in conditiile prevederilor art. 9 din prezenta lege, si este extras din proiectul tehnic intocmit conform prevederilor legale in vigoare, in concordanta cu cerintele certificatului de urbanism, cu continutul avizelor si al acordurilor cerute prin acesta. Conţinutul cadru al acestui proiect se regăseşte în Anexa nr. 1 la Lege.
Imobilul pe care îl veţi construi însă trebuie să respecte servitutea de vedere, prevăzută de art. 611 - 614 Cod civil, precum şi servitutea picăturii de streaşină prevăzută de art. 615 C.civ.
În concluzie, numai un arhitect vă poate da soluţia, în funcţie de configuraţia terenului, a imobilului pe care-l veţi edifica etc., ţinând cont de prevederile legale menţionate mai sus.
Andreea Lisievici a scris:
si Ordinul 536/1997:
Art. 2 - Amplasarea clădirilor destinate locuinţelor trebuie să asigure însorirea acestora pe o durată de minimum 1 1/2 ore zilnic, la solstiţiul de iarnă, a tuturor încăperilor de locuit. Distanţa dintre clădiri trebuie să fie mai mare sau cel puţin egală cu înălţimea clădirii celei mai înalte, pentru a nu se umbri reciproc.

Vin cu cateva precizari pentru ca nu inteleg foarte bine, si mi se pare absurd ce spune legea daca e asa cum o interporetez eu.

Casa vecinului are 8m inaltime. Terenul meu are o latime de 10m. Trebuie sa las 8 m intre casa mea si a vecinului ????
Eu deja am inceput lucrarea. Am turnat fundatiile si stalpii la 30cm de zidul case vecinului. E legal? Trebuie mai mult ?
Daca nu e legal, imi termin casa care va fi si mai inalta decat a vecinului, si vecinul ma da in judecata pentru ca trebuia sa las o distanta de, sa spunem 80cm, si el castiga. Care sunt consecintele ? Amenda, trebuie sa il despagubesc sau ma pune sa imi demolez casa ?
Multumesc mult!

cora2006 a scris:
Imobilul pe care îl veţi construi însă trebuie să respecte servitutea de vedere, prevăzută de art. 611 - 614 Cod civil, precum şi servitutea picăturii de streaşină prevăzută de art. 615 C.civ.
În concluzie, numai un arhitect vă poate da soluţia, în funcţie de configuraţia terenului, a imobilului pe care-l veţi edifica etc., ţinând cont de prevederile legale menţionate mai sus.

Casa mea nu va avea acoperis ori streasina. Imi fac terasa peste toata casa, scurgerea o voi realiza printr-un burlan, pe mijolucul terasei.
ContSters20980, utilizator
mmem a scris:
Casa vecinului are 8m inaltime. Terenul meu are o latime de 10m. Trebuie sa las 8 m intre casa mea si a vecinului ????

Trebuie sa lasati jumatate din cea mai inalta cladire, adica daca a dvs va avea 10 m, distanta va fi de 5. Totusi distanta se masoara intre case, nu pana la limita hotarului.

Eu deja am inceput lucrarea. Am turnat fundatiile si stalpii la 30cm de zidul case vecinului. E legal? Trebuie mai mult ?

La o distanta asa de mica (aberant de mica!!!) nu veti avea voie sa faceti deschideri pe peretele dinspre casa vecinului.
Andreea Lisievici a scris:

La o distanta asa de mica (aberant de mica!!!) nu veti avea voie sa faceti deschideri pe peretele dinspre casa vecinului.

eu nu fac nicio deschidere spre vecin(nici vecinul nu are deschidere(doar un geam la baie, care stiu ca nu e legal...dar nu am comentat nimic)). Deci vor fi doar ziduri pline. Deschidere(geamuri) voi avea doar la strada si in curtea mea.
mmem, utilizator