avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe venitul din indemnizația de handicap
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe venitul din indemnizația de handicap

Unui bolnav care primește indemnizația de handicap de la asistenta sociala de 12 30 lei , îi poate pune banca proprire pe venit ?
Ultima modificare: Luni, 19 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 16:23, 19 Martie 2018
Legal nu-i poate pune poprire,dar abuziv se poate. Oricum executorul va bloca contul, și banii vor putea fi retrași numai de la ghișeu băncii, NU de la ATM cu cardul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprire salar Desperados Desperados Buna ziua, as dori sa deschid un cont la banca dar nu poate banca respectiva sa mi deschida. Mentionez ca am propriri, si sunt constienta ca odata ce voi ... (vezi toată discuția)
Proprire cont Rallu95 Rallu95 Buna ziua ,am un cont la Unicredit pe care nu îl folosesc dar este pusă și o proprire,la actualul loc de munca banii ii încasez in mâna , in luna Martie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de cresterea copilului executata Sergiunn48gt Sergiunn48gt Buna ziua. Am o intrebare. Sotia are o poprire pe cont iar azi cand a intrat indemnizatia de cresterea copilului a fost blocata toata suma. E normal sa ... (vezi toată discuția)