Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordinul prefectului

Buna ziua In urma expunerii in acest forum a unei vechi probleme a familiei mele cu trecerea din folosinta in proprietate a unui teren si in urma citirii unor mesaje cu situatii asemanatoare,am ajuns la concluzia ca pentru a obtine acest drept, solutia optima ar fi Ordinul prefectului.Intrebarile mele sint:daca termenul de aplicare a acestei legi a expirat?;cit ar putea dura toate demersurile,daca totul merge normal,pentru obtinerea raspunsului? Sint un pic nedumerit,datorita faptului ca din unele surse,Ordinul prefectului ar fi o solutie iar din altele ca nu se mai aplica pentru ca termenul aplicarii legii ar fi expirat Va multumesc
Nu a expirat termenul. E vorba de o cerere in baza art. 36 din Legea fondului funciar.
La mine a durat cam 2 luni.
~ Conținut șters la cerere ~
va multumesc
totusi,sint voci care spun ca solicitarea ar putea fi respinsa datorita faptului ca termenul de aplicare a legii a expirat.sant total nefondate aceste speculatii?e posibil sa se poata interpreta acest lucru datorita vreunei modificari ulterioare a legii?
Asa cum au afirmat si colegii mai sus, nu exista un termen pentru formularea cererii de emitere a Ordinului prefectului (practic, atata vreme cat comisia locala de fond funciar nu si-a incheiat activitatea, aceste cereri pot fi formulate). Dvs. formulati cererea, depuneti documentele doveditoare si obtineti actele de proprietate de care aveti nevoie...(teoria ca teoria, practica ne omoara intotdeauna:D).
Succes!
Faceti cerere linistit. Se poate.

:slap: Astea sunt din ciclul ala cu "dupa 5 de casatorie bunul propriu devine bun comun".
Culmea e, ca si la primarii am auzit ca le spun oamenilor ca nu mai pot face cereri. :stunned:
Gabriela Mihai, Avocat