Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

putem dona bunurile pe care le avem unui copil din cei doi copii pe care ii avem. Sub ce forma se face, in asa fel incat in actul de donatie sa mentionam ce ar trebui sa dea copilul caruia ii donam si celuilalt , care nu este in tara?.
Buna seara,
Ori vreti sa donati si atunci nu mai da nimic daca este donatie fara report
Sau lasati ca la disparitia dumneavoastra sa imparta in mod egal.
Mai puteti sa incheiati testamente in favoarea unuia din copii si atunci acesta va primi mai mult decat celalalt.