Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ! Pot iesi la pensie anticipat, cand si cati ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ! Pot iesi la pensie anticipat, cand si cati bani trebuie sa cotizez? Va multumesc!

Barbat, nascut 16.04.1958, . Vechime in munca: 31 de ani, 1 luna si 10 zile. Pensionat de boala, gradul 3 din 2008 pana in prezent.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 ani.
Dar daca renunt la pensia de invaliditate, ma pot pensiona anticipat? Si cat trebuie sa cotizez (ce perioada si cati bani)? Va multumesc frumos!
Prin depensionare de invaliditate nu puteti trece la alta forma.
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 35 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditatte).
Nu puteti cumpara vechime deoarece in acest timp (din urma) ati fost asigurat in sistemul public de pensii prin pensia de invaliditate.
Va multumesc!