avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea la cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea la cerere

doresc sa ma pensionez la cerere. as dori sa imi spuneti la ce varsta pot sa intru la pensia la cerere si cati ani de munca ar trebui sa am ca sa pot beneficia de ea!!!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:35, 29 Ianuarie 2014
Pentru barbat nascut dupa 01/01/1950.
Limita de varsta la 65 de ani,daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate,armata).
Conditia de stagiu pentrui pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie la drept giorgio24 giorgio24 Sunt barbat,nascut la 1956-21- 11 si am inceput lucru la 1975-13 01.As dori sa stiu cind pot sa ma pensionez la drept.Mentionez ca am vechime 39 ani( inclusiv ... (vezi toată discuția)
Pensionare cameliachivereanu cameliachivereanu Bună ziua! Un primar, (bărbat), din mediul rural, (primar de comună), la ce vărstă se poate pensiona? (vezi toată discuția)
Cand pot sa ies la pensie taviy_1110 taviy_1110 Sunt nascut pe data de 03.04.1955 si am o vechime in munca de 40 de ani-fara stagiul militar. Nu am grupa de munca. Cand pot sa ies la pensie anticipata/la ... (vezi toată discuția)