Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea la cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea la cerere

doresc sa ma pensionez la cerere. as dori sa imi spuneti la ce varsta pot sa intru la pensia la cerere si cati ani de munca ar trebui sa am ca sa pot beneficia de ea!!!
Pentru barbat nascut dupa 01/01/1950.
Limita de varsta la 65 de ani,daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate,armata).
Conditia de stagiu pentrui pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.