avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea unica de salarizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea unica de salarizare

Buna Ziua!
Am si eu o intrebare foarte aplicata pe legea 153/2017.
Sunt consilier superior gradatia a 3 si lucrez intr-un domeniu unde datorita atragerii fondurilor europene am un salariu bun consider eu.
Intrebarea este: Spuneti-mi Va rog, deoarece eu pana in momentul de fata nu am reusit sa citesc nici o jumatate de articol sau alineat din noua lege sau alte legi in stricta legatura cu 153/2017, care spune ca prin aplicarea noii legi de salarizare sporul de conditii de munca (max. 30%) se poate da numai salariatilor care au un salariu de baza mai mare ca grila din 2022. Mai pe intelese in luna dec. 2017 aveam un sal. brut de 6767, (suma in era inclus doar vechimea in munca nimic altceva, nici sporuri, nici drepturi nimic deoarece au fost sterse in 2015) odata cu majorarea sal. cu 25% (din cod fiscal si conf. art. 38 din L153/2017) am ajuns la 8459. Aceasta suma majorata conf. noii legi art. 38 a fost comparata cu salariu din grila, care in 2022 ar fi de 6580+gradatia 3 de vechime +majorare de salariu 12.5% cine beneficieaza ca si inspector. Acum in sistemul in care lucrez din 01.01.2018 a primit o majorare de salariu de 12.5 % (ptr. inspectori oficiali, persoane care desfasoara aceasta activitate binenteles) si de spor de periclitate sau de conditii deosebite de munca de pana la 75 %, ceea ce se da max. 30%, binteles de acest spor vor beneficia toti salariatii nu numai o parte din salariatii sistemului, deoarece asa sa primit buletinul din partea autoritatiilor. Concret sal. meu din decembrie 2017 - 6767 cu vechimea inclus+25% comparat cu cel din ianuarie 2018 6580(grila 2022)+vechime gradatie 3 +12.5%, adica 8459 vs. 8774, prin care s-a interpretat ca daca nu depasesc grila din 2022 cu salariu din decembrie 2017 nu am dreptul la spor de conditii deosebite iar cel care depaseste aceasta grila beneficieaza si de 12.5 si 30%. Deci cine a avut sal. mare a primit si mai mare si s-a stabilit sporul de conditii deosebite pe baza de salariu si nu pe baza conditiilor.
Deci VA intreb este corect, legal, moral, egal, transparent asa o interpretare rusinoasa din partea celor, care au calculat salariul meu, si totodata va intreb la functionari publici ce inseamna salariu de baza ptr. ca eu stiam ca salariu de baza este sal. de incadrare pe functie si plus eventual gradatie si nu sunt incluse in salariu de baza alte drepturi sau majorari de salarii.
Mersi.
O zi buna.

Alte discuții în legătură

Legea 153/2017 stecki stecki Buna Ziua! Am si eu o intrebare foarte aplicata pe legea 153/2017. Sunt consilier superior gradatia a 3 si lucrez intr-un domeniu unde datorita atragerii ... (vezi toată discuția)
Salariu de baza functionari publici stecki stecki Buna ziua a-si dorii sa aflu si eu cu noua legislatie 153/2017 la functionari publici de executie, care este de fapt salariu de baza in cazul in care eu ... (vezi toată discuția)
Aplicare sporuri conditii deosebite Simona Sturzu Simona Sturzu Avand la baza considerentele legale, unanim aplicabile ale legii salarizarii, in numele colectivului pe care il coordonez, solicit precizari in vederea ... (vezi toată discuția)