Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul penalizare pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul penalizare pensie anticipata

Buna ziua. Revin cu intrebarea.
Va rog sa ma lamuriti in aceasta chestiune: conform legii, o persoana care iese la pensie anticipat partial va avea o penalizare la calculul pensiei, astfel: procentul corespunzator depasirii stagiului de cotizare aplicat la pensia cuvenita pentru limita de varsta si rezultatul se inmulteste cu numarul lunilor de anticipare. Suma rezultata se scade (ca penalizare) din cuantumul pensiei cuvenite pentru limita de varsta.Corect?
Anul urmator, procentul se modifica, va fi mai mic, deoarece creste numarul anilor de cotizare. Daca se aplica acelasi sistem de calcul , atunci se dubleaza un an - anul pentru care se calculeaza penalizarea este deja luat in calcul la penalizarea anterioara. Si tot asa, in fiecare an, odata cu scaderea procentului de penalizare.
In speranta ca m-am facut inteleasa, as vrea sa stiu daca aceasta este modalitatea corecta de calcul.
Multumesc!
Penalizarea va ramane fixa pana la trecerea la limita de varsta.
In calculul pensiei anticipate partiale nu intra stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Buna ziua.Multumesc pentru raspuns.
Va deranjez cu o rugaminte, pentru a imi confirma exacitatea calculului meu.
Sunt nascuta la data de 09.05 1961 si lucrez de la data de 01.10.1984, imediat dupa terminarea facultatii.
As vrea sa ies la pensie anticipata cu penalizare la data de 01.01.2019.
Ati putea sa imi spuneti cat ar fi valoarea penalizarii?
Multumesc.
21,6%
Multumesc.Nu am gresit si m-ati linistit.
Va doresc Sarbatori fericite!