Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

sunt nascuta in data de 25 martie 1961
angajata la data de 06.08.1980
grupa I de munca 06.08.1980-31.03.1992
cand ma pot pensiona
Pensie limita de varsta: martie 2023, la 62 de ani
- daca indepliniti stagiul complet de cotizare de 32 de ani si 1 luna (acum aveti 31 ani si 10 luni), puteti beneficia de 2 ani reducere pentru grupa de munca, deci veti putea iesi la pensie limita de varsta la 60 de ani.

Pensie anticipata: nu aveti dreptul, ar trebui sa aveti stagiu de 40 de ani si 1 luna

Pensie anticipata partiala: martie 2018, la 57 de ani, daca veti avea stagiul complet de cotizare de 32 de ani si 1 luna. In acest caz penalizarea este de 45% din valoarea pensiei (se calculeaza cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare fata de varsta standard si se pastreaza valoarea pe toata perioada de anticipare).
referitoe la pensia anticipata partial, cum spuneti, daca la 57 de ani varsta voi avea un stagiu de 38 de ani de cotizare, ce procent va avea penalizarea
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,trebuie sa luati (in calcul) in total stagiu de cotizare si o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 6 luni(6 luni la un an).Asadar daca lucrati din 06/08/1980 pana in prezent,in acest moment total stagiu de cotizare este: 31 de ani 10 luni + 5 ani si 6 luni = 37 de ani si 4 luni.
E corect cu stagiul suplimentar de 5 ani si 6 luni. Multumesc, domnule Carp.
La pensia anticipata partiala penalizarea este de 45% pentru o anticipare de 5 ani (0,75% x 5 ani x 12 luni), v-am spus si mai sus.
Daca mai lucrati inca si va completati stagiul actual pe care il aveti de 37 de ani si 4 luni pana la stagiul complet de 40 de ani si 1 luna, atunci puteti beneficia de pensie anticipata, fara penalizare, dar tot la 57 de ani.

Legea nr.263/2010:
ART. 62
(1) Pensia anticipatã se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevãzut de prezenta lege.

MUlta sanatate!
In cazul de fata avem 36 luni de anticipare(2 ani reducere).Penalizarea va fi de 27%.

H,G,.257/2011

Art. 53
(1) Prin sintagma luni de anticipare se intelege perioada cuprinsa intre data acordarii pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale si data implinirii varstei standard de pensionare prevazuta in anexa nr. 5 ori, dupa caz, in anexa nr. 6 la lege sau, dupa caz, data implinirii varstei standard reduse potrivit legii.