Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recuperare ICC in urma angajarii persoanei?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recuperare ICC in urma angajarii persoanei?

Buna ziua. Am urmatoarea intrebare. O prietena a fost angajat la o societate comerciala. In aceasta perioada, ea a ramas insarcinata. A intrat in CCC pentru 2 ani de zile. Dupa 1 an si 1 luna, ea s-a angajat la aceeasi firma pe alt post pentru intregirea veniturilor. Au fost 5 luni( din 01-03-2017 pana in 31-07-2017) cu 2 ore/zi si un venit net de 303 lei pe luna; si3 luni (din 01-08-2017 pana in 31-10-2017)cu 4 ore/zi venit net de 557 lei pe luna, salar minim pe economie. Incepand cu data de 01-11-2017 a demisionat din acest post si a revenit la vechiul post(cel din care a plecat in CCC) pentru a lua suplimentul de insertie.
Este legal sa fie contactata de catre Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala in vederea recuperarii sumei de 9864 lei reprezentand indemnizatia pentru cresterea copilului in lunile in care ea a fost angajata(01-03-2017---31-10-2017)? Mentionez ca posturile au fost diferite atat ca denumire cat si in COR. Multumesc pentru raspunsuri.
Si veniturile incasate nu le puneti la socoteala?
Atunci inseamna ca oricum nimeni nu ar avea dreptul sa primesca pentru ca doar cuantumul indemnizatiei este destul de mare.. Sau gresesc eu pe undeva. As vrea va rog sa imi explicati ca nu prea inteleg. Multumesc mult
1. In 2017, pe durata CCC se puteau obtine venituri supuse impozitului pe venit in valoare de maxim 3699 lei pe an calendaristic fara a fi suspendata plata indemnizatiei.

2. OUG 111/2010 - text in vigoare in acea perioada
art.16
.....
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
.....
c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, al căror nivel nu depăşeşte de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).

3. Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010
art.9^1
(1) În perioada concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, persoana îndreptăţită poate realiza venituri supuse impozitului până la nivelul prevăzut la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi, cu condiţia menţinerii întreruperii/suspendării uneia dintre activităţile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizaţie.
....

Asadar, pe durata CCC poate incheia un c.i.m. cu un alt angajator, insa veniturile realizate in baza acestuia nu pot depasi de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei pe an calendaristic (altfel spus, maxim 3699 lei pe an calendaristic - echivalent a unui c.i.m. cu timp partial de maxim 35 ore/luna)
Cornel Vasile, Consilier juridic
A obtinut un venit net de 303 lei x 5 luni + 557 lei x 3 luni(Un total de 3186 lei in cele 8 luni ). Deci este sub valoarea de 3699 lei. sau nu calculez eu bine?
In plus ea s-a angajat la acelasi angajator, dar pe alt post diferit ca denumire cat si ca cod COR. Mai trebuie sa plateasca acei 9864 lei? Daca da, de ce?
paul1851, utilizator
3699 este pe an calendaristic ... adica pentru 12 luni ... daca facem regula de 3 simpla... ar reiesi un maxim de 2466 lei.